Savčenková znovu vyhlásila hladovku. Kritizuje Kyjev a chce propuštění zajatců

Ukrajinská důstojnice a poslankyně Naděžda Savčenková bude od středy znovu držet hladovku. Chce tak protestovat proti tomu, že Kyjev nejedná s povstalci na východě Ukrajiny a nesnaží se o propuštění zajatců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naděžda Savčenková znovu vyhlásila hladovku | Zdroj: Reuters

Ukrajinka Naděžda Savčenková prohlásila, že chce hladovkou přispět k rychlému propuštění zajatců zadržovaných separatisty v takzvané Doněcké a Luhanské lidové republice.

Na otázku, proč s hladovkou nezačala už v úterý, odpověděla, že už to není možné, protože ráno posnídala.

Savčenková také požaduje přímé mírové rozhovory s vůdci východoukrajinských povstalců Alexandrem Zacharčenkem a Igorem Plotnickým. Kyjevu nabídla, že s nimi bude vyjednávat sama.

Savčenková jako symbol protiruského odporu

Ukrajinskou důstojnici Savčenkovou zatkli v červnu 2014 v Rusku za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhansku.

Nadija Savčenková | Foto: Reuters

Jako důstojnice letectva měla navést palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho prý 17. června 2014 zahynuli žurnalisté Igor Korneljuk a Anton Vološin.

Případ se dostal až k ruskému soudu, který Savčenkovou poslal do vězení na 22 let. Ukrajinka vinu po celou dobu odmítala.

Savčenková se letos v květnu vrátila po téměř dvou letech věznění na Ukrajinu. Kyjev ji vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině, Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme