Bosna obvinila bosenskosrbského generála Savčiče z genocidy ve Srebrenici

Prokuratura Bosny a Hercegoviny obvinila bývalého bosenskosrbského generála Milomira Savčiče z podílu na masakru ve Srebrenici, při němž v roce 1995 jednotky bosenských Srbů povraždily na 8000 muslimských mužů, včetně starců a chlapců. Informovala o tom agentura Reuters. Dva mezinárodní soudy tento akt prohlásily za genocidu.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prokuratura Bosny a Hercegoviny obvinila bývalého generála Milomira Savčiče z podílu na masakru ve Srebrenici. (ilustrační foto) | Foto: Pavel Polák | Zdroj: Český rozhlas

Nyní šedesátiletý Savčić čelí obvinění, že v červenci 1995 vydal rozkaz 65. ochrannému motorizovanému pluku, aby zajal, popravil a pohřbil dospělé bosenské Muslimy (dnes Bosňáky) z chráněné zóny OSN ve Srebrenici.

Kosovský premiér již podruhé podal demisi kvůli podezření z válečných zločinů

Číst článek

Bosenskosrbské jednotky vedené generálem Ratkem Mladičem zaútočily na Srebrenicu 11. července 1995, oddělily muže od žen a dětí a pozabíjely kolem 8000 Muslimů, které uložily do masových hrobů. Masakr je označován za nejhorší válečný zločin v Evropě od druhé světové války.

Savčić vědomě pomáhal Mladičovi, plukovníkovi Ljubišovi Bearovi a dalším velitelům bosenskosrbských sil v jejich snaze zničit Muslimy coby etnickou skupinu, uvedla v prohlášení bosenská prokuratura, která má na starosti stíhání zločinů z doby občanské války v letech 1992 až 1995.

Mladić i Beara byli za spáchání genocidy ve Srebrenici odsouzeni Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) na doživotí.

„Savčić je obviněn z plánování, vydávání rozkazů a dohlížení na aktivity (...) během únosu a zadržování několika stovek bosňáckých mužů na několika místech v okolí vesnice Nova Kasaba, jejich nelegálního zatčení, mučení a zavraždění,“ píše se v prohlášení. „Savčić je obviněn (...) ze spáchání trestného činu napomáhání genocidě.“

Savčić, který není ve vazbě, je předsedou svazu válečných veteránů v Republice Srbské, jedné ze svou entit státu Bosna a Hercegovina. Je držitelem bosenského a srbského pasu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme