Předvolebním tématem v Británii je i sázení stromů. Britští politici se přehání, kdo jich vysadí víc

V pohledu na brexit se britští vládní konzervativci a opoziční Liberální demokraté nemůžou víc lišit. První slibují, co nejrychlejší odchod z Evropské unie, druzí by si by přáli nové referendum s možností setrvání. Ale když jde o lesy obě strany mají jasno a slibují voličům vysázet víc stromů. Liberálové dokonce dvakrát tolik, co konzervativci.

Velká Británie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sázení stromu - ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Čím to? Předvolebními tématy se na ostrovech stala opatření spojená s bojem proti klimatickým změnám, kam patří právě i výsadba stromů. 

Konzervativci přišli s plánem, aby v roce 2025 přibylo 30 milionů nových stromů každý rok. Jak poznamenává britský server BBC News, tolik dlouhodobě doporučují vládní poradci, tedy odborníci na klimatická opatření. Znamenalo by to zalesnit zhruba 30 tisíc hektarů za rok, což se v Británii naposledy dělo v roce 1989.

Liberálové poté přišli se slibem, že chtějí vysazovat dvojnásobek, tedy asi 60 milionů stromů ročně. Šéfka strany Jo Swinsonová v rozhovoru pro televizi ITV řekla, že výsadba stromů, které pohlcují oxid uhličitý, je jedním z nejlepších klimatických opatření, které pomůže dosáhnout uhlíkové neutrality a zlepšit ovzduší. Trvá na tom, že zalesnit 40 tisíc hektarů ročně (tedy zhruba čtyřikrát víc než nyní) je realistický plán.

Konzervativcům chce svůj hlas hodit více než třetina Britů, ukázal průzkum. Před volbami mírně posílili

Číst článek

Za labouristy na to reagovala stínová ministryně životního prostředí Sue Haymanová. BBC řekla, že labouristé připravují vlastní ambiciózní plán ve spolupráci s vědci a na rozdíl od konzervativců prý nejde o natírání slibů na zeleno.

Připomněla, že vláda konzervativců nesplnila slib, který byl v manifestu toryů z roku 2015, kde stálo, že vysadí 11 milionů stromů do roku 2020.

Bývalý konzervativní ministr životního prostředí Michael Gove se v nedávném rozhovoru pro BBC Radio 4 vymlouval na Evropskou unii s tím, že společná zemědělská politika zabránila navýšení výsadby. Odchod z EU podle něj umožní sázet víc stromů. Ochránci přírody a odborníci oslovení serverem Independent to ale označili za výmluvy a nesmysl. Ale vypadá to, že jedno je jisté, ať už volby vyhraje kdokoliv, pokud splní sliby, v ostrovním království přibyde stromů.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme