Sázkařský gang ovlivnil v Evropě 200 zápasů včetně Ligy mistrů

Fotbalová Evropa je na pokraji největšího sázkařského skandálu v historii. Až 200 fotbalových zápasů na starém kontinentě měl ovlivnit mezinárodní gang, jehož členy zatkla ve čtvrtek německá policie. Podvody s výsledky utkání se týkají celkem devíti zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf disciplinární sekce UEFA Peter Limacher

Šéf disciplinární sekce UEFA Peter Limacher | Foto: AFP

Rozměr celého skandálu je ještě větší, než se v posledních hodinách zdálo. Čistý zisk sázkařů představoval minimálně deset milionů eur, a to je prý jen špička ledovce.

Že jde o největší aféru s ovlivňováním výsledků zápasů všech dob, si myslí také šéf disciplinární sekce Evropské fotbalové unie UEFA Peter Limacher.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Jiří Hošek o sázkařském skandálu v Německu

"Cítíme určité zadostiučinění, na druhou stranu nás hluboce zasáhlo, kolik utkání mezinárodní gangy zmanipulovaly," uvedl po odhalení, na němž se pracovalo od začátku roku a UEFA o něm věděla.

Podle údajů vyšetřujícího státního zastupitelství v Bochumi mohlo být zmanipulováno až 200 zápasů v devíti zemích. Nešlo navíc o duely podřadných soutěží.

Podezření se týkají dokonce tří duelů Ligy mistrů a dvanácti zápasů Evropské ligy. Prodaný měl být i kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

Tučné úplatky hráčům, trenérům i rozhodčím pak měly v letošním roce zmanipulovat utkání hned šesti evropských prvoligových soutěží. Konkrétně se jedná o Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Turecko.

V hledáčku státního zastupitelství je na 200 podezřelých osob, 15 lidí už bylo v posledních hodinách zatčeno. Policie v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Velké Británii prohledala na pět desítek objektů a zabavila finanční hotovost ve výši jednoho milionu eur. Podle vyšetřovatelů se čísla zmanipulovaných zápasů i počty zadržených osob mohou dále zvyšovat.

Uplácelo se i v Německu

Německým funkcionářům se bortí původní představa, že se ovlivňování výsledků vyhnulo samotnému Německu a jeho soutěžím. Vyšetřovatelé tady evidují tři desítky podezřelých utkání, z toho čtyři ve druhé lize, tři zápasy třetí ligy a 18 duelů regionálních soutěží.

"Systémy včasného varování UEFA ani naše kontrolní mechanismy nám žádné poznatky o ovlivňování zápasů v Německu neposkytly," přiznal mluvčí Německého fotbalového svazu Harald Stenger.

List Neue Osnabrücker Zeitung přišel s podezřením, podle kterého minimálně jeden hráč na jaře ještě druholigového Vfl Osnabrück "prodal" v loňském roce dva zápasy svého týmu na hřištích soupeřů. Kontakty sázkařů s fotbalistou mají potvrzovat dokonce odposlechy, které má v rukou bochumské státní zastupitelství.

Třiačtyřicetiletý sázkař úspěšně vsadil 150.000 eur u jedné asijské sázkové kanceláře na to, že Osnabrück prohraje na hřišti Augsburku alespoň o tři branky. Tento člen bandy je už za mřížemi a policie už taky prohledala byt jednoho z podezřelých fotbalistů Osnabrücku.

Zmanipulovaný byl nejspíš také přátelský zápas mezi německým SSV Ulm a tureckým Fenerbahce Istanbul. Letos v červenci skončil zápas po podezřelém průběhu 0:5. Za porážku svého týmu prý měli někteří hráči klubu německé regionální ligy inkasovat pětimístnou částku v eurech.

Mezi zatčenými jsou údajně i chorvatští bratři Sapinovi, kteří hráli před čtyřmi lety velkou roli v aféře kolem úplatného německého rozhodčího Roberta Hoyzera. Ante Sapina byl v roce 2005 odsouzen k 35 měsícům vězení za to, že zaplatil Hoyzerovi za zmanipulování 23 zápasů. Jeho bratři Milan a Filip, kteří na tyto duely sázeli, dostali podmínku. Tentokrát by podle německých médií mohli jít za mříže až na deset let.

V kauze Hoyzer došlo i na anulování zápasů a finanční odškodnění poškozeného mužstva, podobné následky se dají očekávat také nyní. Navíc funkcionáři UEFA vzhledem k provinění mluví dopředu o exemplárních trestech, například doživotním zákazu činnosti pro zkorumpované funkcionáře, rozhodčí a trenéry. Kluby mohou přijít o body, může jim být odejmuta licence nebo se tým přeřadí do nižší soutěže.

Česko není na seznamu

Zápasy českých soutěží mezi podezřelou skupinu nespadají. Jak ve vysílání Radiožurnálu připomněl ředitel oddělení profesionálního fotbalu Českomoravského fotbalového svazu Ivo Lubas, Česko už má aféru s ovlivňováním zápasů za sebou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubasem v Radiofóru

"Doufám, že už nastaly lepší časy. Samozřejmě nejsem takový idealista, abych dal ruku do ohně za všechny, nicméně si myslím, že se to hodně pročistilo a dnes je to úplně jinde než před čtyřmi pěti lety, kdy to tady proběhlo," uvedl Lubas.

Rozsah současného skandálu v evropské kopané považuje za šokující. "Pokud byly výsledky manipulovány v rámci Evropské ligy nebo dokonce Ligy mistrů, tak to je naprosto špatně pro celý sport a samozřejmě pro fotbal," podotkl Lubas.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme