Sblížil je Obamův rodný list i přístup k imigrantům. Kritika Trumpovy milosti pro šerifa neutichá
První milost amerického prezidenta Donalda Trumpa zamířila do Arizony k bývalému šerifovi Joemu Arpaiovi. Na šéfa Bílého domu se od té chvíle valí kritika ze všech stran. „Šerif je patriot a miluje naši zemi,“ obhajoval své rozhodnutí. Omilostněný mezitím zpochybnil nestrannost soudů a oznámil, že se vrací do politiky. Kdo je Joe Arpaio a proč si Trump vybral právě jeho?
Do povědomí Američanů se Arpaio poprvé dostal v 90. letech minulého století, kdy jako nově zvolený šerif prosazoval věznice pod širým nebem, které vnímal nejen jako řešení přeplněných vězení ale také způsob, jak pozvednout svůj tvrdý přístup proti zločinu ve státě.
Arpaio byl také tím, kdo donutil vězně, aby nosili růžové spodní prádlo a želízka. Tím je chtěl ponížit a zároveň zabránit tomu, aby si navzájem kradli oblečení. V polovině 90. let pak obnovil třeba takzvané chain gangs, tedy pracovní skupiny vězňů, kteří jsou k sobě připoutaní řetězem.
Mezi jeho další „úspěchy“ patří třeba snížení počtu jídel pro vězně na dvě denně a zákaz užívání soli a pepře, aby se ušetřily peníze. Do povědomí Američanů se zapsal jako „nejdrsnější šerif Ameriky“ a sám tuto reputaci rád podporoval.
Před deseti lety byl obviněn z dlouhodobé diskriminace latinskoamerických občanů. Obžaloba tvrdila, že úřad šerifa se během obchůzek a dopravních kontrol zaměřil na hispánské imigranty a porušoval jejich práva. Informace o nich třeba předával imigračním úřadům.
V roce 2011 soud přikázal Arpaiovi, aby s takovými postupy přestal a osoby zadržoval jen tehdy, pokud proti nim neexistují důkazy. Šerif ale pokračoval.
Sbližovací prvek? Rodný list Obamy
Jeho vztah s Trumpem se začal vyvíjet až před pár lety, když Trump Arpaia údajně chválil za to, že zpochybňoval občanství Baracka Obamy. Šerif Phoenixu patřil k hnutí Birther, které během Obamovy předvolební kampaně i skrze prezidentství tvrdilo, že není rodilým americkým občanem a chtělo přezkoumat jeho rodný list.
V červenci 2015 Arpaio pozval Trumpa, jakožto možného kandidáta na prezidenta, do Arizony, aby spolu řešili problém s imigrací, kterému země čelí.
„Bojoval jsem na přední linii, abych zabránil nelegální imigraci. Vím, že Donald Trump bude stát za mnou a dalšími Američany, aby ochránil naše hranice.“ Tak někdejší šerif podpořil Donalda Trumpa v roce 2016.
Stal se součástí Trumpovy kampaně napříč celou zemí a také symbolem jeho tvrdého přístupu k imigraci. Dokonce se o něm chvíli mluvilo jako o možném kandidátovi na šéfa ministerstva vnitřní bezpečnosti.
Doma ho ale jeho názory dostaly do politických problémů. V listopadu loňského roku ho ve volbách s velkým náskokem porazil demokrat Paul Penzone.
V létě tohoto roku Arpaio stanul před federálním soudem ve Phoenixu za pohrdání soudem kvůli neuposlechnutí soudního příkazu k ukončení cílených kontrol přistěhovalců. V červenci byl uznán vinným, výši trestu si měl vyslechnout v říjnu. Hrozilo mu až šest měsíců ve vězení.
Arpaio neměl o milosti do poslední chvíle ani tušení, alespoň to řekl americkému serveru Politico. Zprávu o prezidentově pardonu v pátek zveřejnil Bílý dům. Trump později na twitteru uvedl, že Arpaio je pravý americký patriot.
Arpaio mu na stejné platformě poděkoval a dodal, že v jeho případě šlo o „politický hon na čarodějnice, za kterým stojí administrativa Baracka Obamy“.
Bouře jako zástěrka?
Zatímco někteří rozhodnutí Donalda Trumpa vítají s tím, že dostál svým předvolebním slibům o přísnějším přístupu k imigraci, jiní ho ostře kritizují. Kritika přitom přichází i z jeho „vlastních“ řad.
Proti jeho rozhodnutí se tvrdě postavil například republikánský senátor z Arizony John McCain, který upozornil, že nikdo není nad zákonem.
K němu se připojili také právníci, obhájci lidských práv a další politici, jako je například předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.
Prezident je navíc kritizován také za to, že se rozhodl novinu oznámit v době, kdy v Texasu řádila tropická bouře Harvey a tisíce lidí vyhnala z domovů. Prezidentovi poradci ho údajně varovali a doporučili, aby s rozhodnutím vyčkal.
Dva muži ale za zamýšleným načasováním pevně stáli – tehdy ještě poradce Stephen Bannon a poradce Stephen Miller, upozorňuje deník The New York Times.
Načasování Trumpovi vyčetl také newyorský demokratický senátor Chuck Schumer, který šéfa Bílého domu obvinil z toho, že využil bouřku, aby zakryl tuto milost i další kontroverzní krok – nařízení, které zakazuje vstup transgeneder osobám do americké armády.
„Přišlo mi, že s ním bylo zacházeno strašlivě nespravedlivě,“ poznamenal k pardonu Arpaia v pondělí Trump. Zároveň zdůraznil, že bývalý šerif není o nic horší, než lidé, kterým milost udělili předchozí prezidenti, jmenovitě Bill Clinton a Barack Obama.
Podle ministerstva spravedlnosti se šéf Bílého domu s nikým o udělení milosti bývalému šerifovi neporadil. Jde o jeho vůbec první milost.
Pětaosmdesátiletý Arpaio tento týden napadl nezávislost soudkyně, která se jeho případem zabývala, a oznámil, že se vrací do politiky.