Sbor volitelů dnes bude formálně volit prezidenta Spojených států

Sbor volitelů dnes formálně zvolí Baracka Obamu prezidentem USA. Američané pro něj sice hlasovali už v listopadu, ale oficiálně prezidenta volí až zástupci jednotlivých států Unie. A to dnes. Volitelů je dohromady 538.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: www.barackobama.com

Sbor volitelů je zastaralý, říkají kritici a poukazují na volby v roce 2000. Tehdy zvítězil George Bush, i když jeho demokratický soupeř Al Gore dostal víc hlasů voličů. Umožnil to systém volby ve sboru volitelů. Jeho zastánci ale zdůrazňují, že dává významnější hlas méně lidnatým americkým státům.

Každý stát má tolik volitelů ve sboru, kolik má zástupců v obou komorách Kongresu. To se sice odvíjí od počtu obyvatel, ale současně má každý stát dva senátory, bez ohledu na to, jestli je to Kalifornie s 37 miliony nebo půlmilionový Wyoming. Jinými slovy, nejlidnatější Kalifornie má sice nejvíc hlasů ve sboru volitelů - 55, ale poměrně méně, než by odpovídalo její lidnatosti.

Hlavní město Washington má tři volitele, i když nemá žádné kongresmany. Volitelé se nescházejí a hlasují v domovských státech podle pravidla 'vítěz bere vše'.

Barack Obama tak podle očekávání získá hlasy 365 volitelů a republikán John McCain 170, i když ve všelidovém hlasování nebylo Obamovo vítězství tak výrazné. Demokratický kandidát získal v listopadu necelých 53 a jeho republikánský sok 46 procent hlasů.

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme