Ščaranskij rezignoval na protest proti odchodu Izraele z Gazy

Izraelský ministr pro záležitosti Jeruzaléma a židovské diaspory Natan Ščaranskij rezignoval na svou funkci. Ščaranskij to učinil na protest proti odchodu Izraele z pásma Gazy, který je naplánován na tento rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natan Ščaranskij | Zdroj: ČTK

Natan Ščaranskij řekl, že je chybou kabinetu, že nepodmínil likvidaci židovských osad v pásmu Gazy reformami v palestinské autonomii. Jak informoval izraelský rozhlas, Ščaranskij dále řekl, že odchod z pásma Gazy rozděluje izraelskou společnost a na tom se on nechce podílet.

Natan Ščaranskij je významným představitelem ruských židů, kteří přišli do Izraele ze zemí bývalého Sovětského svazu a tvoří přibližně čtvrtinu obyvatelstva židovského státu. Ščaranskij se od počátku stavěl proti plánu premiéra Ariela Šarona na zrušení židovských osad.

Jeho vliv v Izraeli je ale nyní daleko menší než před šesti lety. Od té doby se mnoho z jeho stoupenců identifikovalo se stanovisky pravého bloku Likud. Jak uvedl izraelský rozhlas, většina obyvatel Izraele je pro zrušení židovských osad v pásmu Gazy. Je velmi pravděpodobné, že na podzim, nejpozději do konce roku, bude plán Ariela Šarona naplněn.

Ščaranského kolegyně ve vládě Galia Itzik prohlásila, že Ščaranskij zřejmě odešel, protože pochopil, že odchod Izraele z pásma Gazy se opravdu uskuteční.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme