Schapiro: Budou-li důvody pro vydání Gülena dostatečné, USA ho vydají

Ve Spojených státech se začíná rozhodovat o tom, jestli bude do Turecka vydán duchovní Fethullah Gülen, kterého Ankara považuje za strůjce pátečního pokusu o převrat. Turecké úřady už do Washingtonu poslaly dokumenty, které mají jeho vinu dokazovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrew Schapiro

Andrew Schapiro | Foto: Jana Přinosilová

Podle amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira budou Spojené státy postupovat podle svých zákonů.

„My máme proces pro vydávání kohokoliv, kdo je obviněn z nějakého zločinu, a budeme postupovat podle tohoto procesu. Takové jsou zákonné prostředky. A jak já to zatím chápu, tak v posledních 24 hodinách turecká vláda teprve poskytla dokumentaci, kterou potřebujeme, abychom ten proces mohli nastartovat,“ řekl velvyslanec ČRo Plus.

„My se samozřejmě budeme dívat na konkrétní data, budeme postupovat podle zákona, a pokud budou důvody dostatečné, tak bude vydán. Pokud ne, tak nebude.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak mohou Spojené státy spolupracovat s evropskými zeměmi, aby se minimalizovalo riziko dalších teroristických útoků v Evropě? Odpovídá americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro.

Andrew Schapiro v rozhovoru také připustil, že prohlášení tureckých vládních představitelů, kdy například ministr práce z puče obvinil Spojené státy, ničemu nepomáhají.

„Když lidé v Turecku hovoří takovýmto jazykem, tak to není dobré, protože prezident Obama jako vůbec první lídr hovořil ve prospěch demokraticky zvolené turecké vlády, když ještě probíhal ten pokus o převrat,“ zmínil velvyslanec.

„Nemůžeme vůbec hovořit o tom, že by USA měly cokoliv společného s tím, co se v Turecku dělo, s tím pokusem o převrat. A my bychom doufali a věříme, že turečtí lídři nejenom přestanou takové věci říkat, ale dokonce by se mohli proti tomu i postavit,“ dodal Andrew Schapiro, který Turecko nadále považuje za silného partnera a silnou součást NATO.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme