Schröder, Chirac a Blair o budoucnosti Iráku

Německo, Francie a Británie se shodly, že OSN musí hrát významnou úlohu v Iráku. Hlavním bodem jednání německého kancléře Gerharda Schrödera, francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka a britského premiéra Tonyho Blaira v Berlíně byla otázka časového harmonogramu předání moci irácké vládě. V tomto bodě ale k zásadní shodě nedošlo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit v Berlíně

summit v Berlíně | Zdroj: ČTK

Pro Schrödera a Chiraka byl berlínský summit přípravou na schůzku s americkým prezidentem Georgem Bushem, která je plánována na příští týden. Německý kancléř ale dopředu oznámil, že jeho země neposkytne další prostředky ani síly na obnovu Iráku, pokud Spojené státy nebudou korigovat své návrhy. Jde zejména o rychlost předání moci irácké vládě a roli Spojených národů.

"Bez změny svého postoje nemohou USA očekávat pomoc při obnově válkou zničeného Iráku," zopakoval po schůzce Schröder. Částečným ústupkem ze strany proamerického klubu je vyšší akcent na roli OSN v procesu demokratizace Iráku.

Britský premiér Blair také v Berlíně podpořil vytvoření evropských vojenských struktur. Podle Schrödera se na nich budou podílet jenom ty státy, které toho budou schopny - tedy ne nutně všech 25 budoucích členů Evropské unie. Naopak všechny členské země by se měly otevřít a přestat blokovat jednotný trh.

Třístranná schůzka způsobila rozladění v Římě a Madridu, protože tamní premiéři pozvání od kancléře Schrödera nedostali. Z tohoto důvodu ji kritizovala také německá opozice.

Marika Táborská, David Šťáhlavský, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme