Schröder pod palbou tisku. Putinova loutka, která uráží spoluobčany, píší o něm kvůli práci v Rosněfti

V německých médiích sklízí kritiku bývalý kancléř Gerhard Schröder za to, že se stal šéfem dozorčí rady ruské polostátní společnosti Rosněfť. Podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung neexistuje u bývalých spolkových kancléřů nic jako život po politice. Ať chce nebo ne, Schröder stále Německo reprezentuje a měl by proto hájit německé zájmy.

Moskva / Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý kancléř Schröder byl zvolen do vedení ruské firmy Rosněfť

Bývalý německý kancléř Schröder byl zvolen do vedení ruské firmy Rosněfť | Zdroj: Reuters

Schröder svým angažmá v ropném gigantovi, který figuruje na sankčním seznamu Západu, prý uráží své spoluobčany a je pouhou loutkou Vladimira Putina, má jasno Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Jako bývalý kancléř Schröder navíc každoročně pobírá přes půl milionu eur od německého státu na provoz své kanceláře, podotýká Süddeutsche Zeitung. Renta má zajistit u bývalých lídrů finanční nezávislost, ale také loajalitu k vlastní zemi. Schröder teď popřel obě ctnosti, peníze německých daňových poplatníků ale čerpá dál, kritizuje německý deník.

Schröder má v rámci ruského ropného koncernu Rosněfť pomoci při rozvoji společnosti v Evropě. Rosněfť je největším dodavatelem ropy na německý trh, zároveň se na ni ale vztahují sankce Evropské unie zavedené po anexi Krymu v roce 2014.

„Představte si, že by mě nenominovali do ruské ropné společnosti, ale třeba do ropné firmy Exxon ve Spojených státech. Jak by asi potom reagoval německý tisk? Všichni by byli nadšení a nikdo by nezpochybňoval mé motivace.“

Gerhard Schröder

Schrödera proto za spolupráci s Rosněftí kritizuje řada německých politiků včetně současné kancléřky Angely Merkelové. Schröder oponuje, že Rosněft patří mezi nejvýznamnější ropné firmy ve světě a že jeho jmenování do čela dozorčí rady Německu přinese výhody.

Agentura Reuters připomíná, že Schröder dlouhodobě udržuje velmi úzké vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého označuje za svého přítele. Schröder se netají ani tím, že Putina ve srovnání s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem označuje za racionálního politika. Podle německé televize Tages-schau by Schröder měl Rusku, potažmo Rosněfti, pomoct při vyjednávání o sankcích.

Matěj Válek, maš, bal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme