Schröder: Temelín není překážkou vstupu do EU

Jaderná elektrárna Temelín není překážkou pro vstup České republiky do Evropské unie. Vyplynulo to z dnešního prohlášení německého kancléře Gerharda Schrödera na společné tiskové konferenci s premiérem Milošem Zemanem na závěr jeho dvoudenní návštěvy Spolkové republiky. Německo podporuje přání Česka přistoupit k Evropské unii, prohlásil kancléř Schröder a dodal, že masivní a bezvýhradná podpora zahrnuje i energetiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez ohledu na přetrvávající rozdílná hodnocení energetické, tedy jaderné politiky si Německo přeje - stejně jako komise pro rozšíření - urychleně uzavřít příslušnou kapitolu. Tím se Česká republika přiblíží o další krok vstupu do EU. Premiér Zeman navíc avizuje další úspěch našich přístupových jednání: "K velmi pozitivním výsledkům se blíží i uzavření kapitoly o volném pohybu pracovních sil". Předsedové vlád obou zemí se dnes v Berlíně shodli na tom, že česko-německé vztahy jsou přátelské a bezproblémové. Obě země podporují boj s mezinárodním terorismem. Premiér Zeman přitom považuje německé zákony v této oblasti za inspirativní.

Premiér Miloš Zeman v Berlíně také popřel spekulace o tom, že by se jeden z atentátníků, kteří zaútočili na Světové obchodní centrum v New Yorku, kdy sešel s tajnými službami České republiky. Zeman připustil, že nemůže znát všechny irácké agenty, avšak zdůraznil, že atentátník Muhammad Atta byl v Praze jen jeden den, a to v tranzitu pražského ruzyňského letiště.

"Předtím ani potom v České republice nebyl a není důvod předpokládat, že jeho pobyt by měl jakoukoli přímou souvislost s 11. zářím". Německý kancléř Gerhard Schröder ocenil naprostou shodu názorů mezi Prahou a Berlínem v hodnocení mezinárodní situace a odhodlání České republiky stát společně s mezinárodní koalicí po boku USA v boji s mezinárodním terorismem. Schröder se také přihlásil k nové roli Německa ve světové politice. Spolková republila podle něj prokázala po sjednocení a účastí na mírových operacích na Balkáně, že si toto postavení zaslouží.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme