Schröder: Temelín není překážkou vstupu do EU

Jaderná elektrárna Temelín není překážkou pro vstup České republiky do Evropské unie. Vyplynulo to z dnešního prohlášení německého kancléře Gerharda Schrödera na společné tiskové konferenci s premiérem Milošem Zemanem na závěr jeho dvoudenní návštěvy Spolkové republiky. Německo podporuje přání Česka přistoupit k Evropské unii, prohlásil kancléř Schröder a dodal, že masivní a bezvýhradná podpora zahrnuje i energetiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez ohledu na přetrvávající rozdílná hodnocení energetické, tedy jaderné politiky si Německo přeje - stejně jako komise pro rozšíření - urychleně uzavřít příslušnou kapitolu. Tím se Česká republika přiblíží o další krok vstupu do EU. Premiér Zeman navíc avizuje další úspěch našich přístupových jednání: "K velmi pozitivním výsledkům se blíží i uzavření kapitoly o volném pohybu pracovních sil". Předsedové vlád obou zemí se dnes v Berlíně shodli na tom, že česko-německé vztahy jsou přátelské a bezproblémové. Obě země podporují boj s mezinárodním terorismem. Premiér Zeman přitom považuje německé zákony v této oblasti za inspirativní.

Premiér Miloš Zeman v Berlíně také popřel spekulace o tom, že by se jeden z atentátníků, kteří zaútočili na Světové obchodní centrum v New Yorku, kdy sešel s tajnými službami České republiky. Zeman připustil, že nemůže znát všechny irácké agenty, avšak zdůraznil, že atentátník Muhammad Atta byl v Praze jen jeden den, a to v tranzitu pražského ruzyňského letiště.

"Předtím ani potom v České republice nebyl a není důvod předpokládat, že jeho pobyt by měl jakoukoli přímou souvislost s 11. zářím". Německý kancléř Gerhard Schröder ocenil naprostou shodu názorů mezi Prahou a Berlínem v hodnocení mezinárodní situace a odhodlání České republiky stát společně s mezinárodní koalicí po boku USA v boji s mezinárodním terorismem. Schröder se také přihlásil k nové roli Německa ve světové politice. Spolková republila podle něj prokázala po sjednocení a účastí na mírových operacích na Balkáně, že si toto postavení zaslouží.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme