Schröder vystoupil s omezujícími návrhy

Ve snaze tlumit obavy příhraničních německých oblastí z rozšíření Evropské unie dnes kancléř Gerhard Schröder oznámil návrh dosud bezpříkladných konkrétních omezení pohybu pracovních sil po vstupu kandidátských zemí do EU. Na regionální konferenci v bavorském Weidenu nedaleko českých hranic symbolicky prohlásil, že při jednáních o otevření unie bude mimo jiné iniciovat sedmileté omezení přílivu pracovníků z čekatelských států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle textu projevu, který v Berlíně předem rozšířil tiskový úřad vlády a který se zabývá výlučně příhraničními aspekty rozšíření EU, kancléř dále připomněl, že nedávný summit EU v Nice otevřel cestu k otevření společenství po 1. lednu 2003. Spolková vláda ale neponechá své příhraniční oblasti osamocené s jejich obavami z rozšíření.

Sedmileté omezení přílivu pracovních je součástí tzv. pětibodového konceptu k pohybu pracovních sil, se kterým kancléř seznámil a v jehož rámci může být zmíněná lhůta ve vztahu k jednotlivým kandidátům i pružně zkrácena; možný má být i kontrolovaný pohyb pracovníků.

V dosud ojedinělém vystoupení tohoto druhu Schröder prohlásil, že u „vhodných kandidátů“, kteří k tomu budou mít předpoklady, může být omezení zrušeno ještě předtím, než by mělo vstoupit v platnost. Současně prý ale budou potřebná určitá omezení i v dalších sférách, zvláště pakve stavebnictví a řemeslné výrobě.

Schröder také sdělil, že se společně s Rakouskem na vrcholné schůzce EU zasazoval o zvláštní opatření v hraničních regionech a všichni partneři v EU s tím souhlasili. Evropská komise tak má podle něj na jaře příštího roku navrhnout „program upevnění jejich hospodářské akceschopnosti“.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme