Schröder vystoupil s omezujícími návrhy

Ve snaze tlumit obavy příhraničních německých oblastí z rozšíření Evropské unie dnes kancléř Gerhard Schröder oznámil návrh dosud bezpříkladných konkrétních omezení pohybu pracovních sil po vstupu kandidátských zemí do EU. Na regionální konferenci v bavorském Weidenu nedaleko českých hranic symbolicky prohlásil, že při jednáních o otevření unie bude mimo jiné iniciovat sedmileté omezení přílivu pracovníků z čekatelských států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle textu projevu, který v Berlíně předem rozšířil tiskový úřad vlády a který se zabývá výlučně příhraničními aspekty rozšíření EU, kancléř dále připomněl, že nedávný summit EU v Nice otevřel cestu k otevření společenství po 1. lednu 2003. Spolková vláda ale neponechá své příhraniční oblasti osamocené s jejich obavami z rozšíření.

Sedmileté omezení přílivu pracovních je součástí tzv. pětibodového konceptu k pohybu pracovních sil, se kterým kancléř seznámil a v jehož rámci může být zmíněná lhůta ve vztahu k jednotlivým kandidátům i pružně zkrácena; možný má být i kontrolovaný pohyb pracovníků.

V dosud ojedinělém vystoupení tohoto druhu Schröder prohlásil, že u „vhodných kandidátů“, kteří k tomu budou mít předpoklady, může být omezení zrušeno ještě předtím, než by mělo vstoupit v platnost. Současně prý ale budou potřebná určitá omezení i v dalších sférách, zvláště pakve stavebnictví a řemeslné výrobě.

Schröder také sdělil, že se společně s Rakouskem na vrcholné schůzce EU zasazoval o zvláštní opatření v hraničních regionech a všichni partneři v EU s tím souhlasili. Evropská komise tak má podle něj na jaře příštího roku navrhnout „program upevnění jejich hospodářské akceschopnosti“.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme