Schröder žádá hlasování o důvěře vládě

Německý kancléř Gerhard Schröder požádal poslance, aby hlasovali o důvěře jeho vládě. Vzhledem ke ztrátě pozic na zemských úrovních hodlá šéf rudozelené koalice touto cestu dosáhnout předčasných parlamentních voleb. Bundestag by měl hlasovat v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: ČTK

Kancléř, jehož sociální demokraté ztrácejí půdu pod nohama v jedněch zemských volbách po druhých, chce po vládních poslancích, aby mu důvěru odepřeli. To je jeden ze dvou způsobů, jak dosáhnout rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb.

Schröderův dnešní krok je překvapením, i když zásadně nic nemění na původním rozhodnutí. Očekávaly se totiž ještě konzultace šéfa kabinetu s koaličními zelenými. Ti účelové hlasování o důvěře s cílem získat nedůvěru nepovažují za právně čisté a chtějí, aby Schröder raději sám odstoupil.

V Berlíně se už také proto sešlo jejich stranické grémium, které má rozhodnout, jak v pátek hlasovat. Pokud kancléř Schröder prohraje, jak má v plánu, a proti nebude ani prezident Köhler, volby by se měly konat v září, tedy rok před řádným termínem.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme