Schröder žádá hlasování o důvěře vládě

Německý kancléř Gerhard Schröder požádal poslance, aby hlasovali o důvěře jeho vládě. Vzhledem ke ztrátě pozic na zemských úrovních hodlá šéf rudozelené koalice touto cestu dosáhnout předčasných parlamentních voleb. Bundestag by měl hlasovat v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Kancléř, jehož sociální demokraté ztrácejí půdu pod nohama v jedněch zemských volbách po druhých, chce po vládních poslancích, aby mu důvěru odepřeli. To je jeden ze dvou způsobů, jak dosáhnout rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb.

Schröderův dnešní krok je překvapením, i když zásadně nic nemění na původním rozhodnutí. Očekávaly se totiž ještě konzultace šéfa kabinetu s koaličními zelenými. Ti účelové hlasování o důvěře s cílem získat nedůvěru nepovažují za právně čisté a chtějí, aby Schröder raději sám odstoupil.

V Berlíně se už také proto sešlo jejich stranické grémium, které má rozhodnout, jak v pátek hlasovat. Pokud kancléř Schröder prohraje, jak má v plánu, a proti nebude ani prezident Köhler, volby by se měly konat v září, tedy rok před řádným termínem.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme