‚Schrödingerův tank‘ ruské armády. Kreml moderní T-14 na Ukrajinu nepošle, důvodem je jeho cena

Šéf ruského státního zbrojařského koncernu Rostěch Sergej Čemezov prohlásil, že armáda nebude používat nejmodernější ruské tanky T-14 Armata ve válce na Ukrajině. Konkrétně řekl, že jsou „mnohem lepší než ostatní tanky, ale jsou dost drahé“. Armáda bude proto kupovat levnější tanky T-90. Za tato slova si Čemezov vysloužil kritiku proválčených publicistů.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank T-14 Armata

Tank T-14 Armata | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Tank T-14 je výkladní skříní ruského zbrojařství. Má velmi moderní konstrukci – například v jeho věži není posádka, má moderní elektroniku a měl by překonat i velmi vážná poškození.

Soud v Haagu vydal zatykač na dva ruské velitele. Měli vést útoky na ukrajinskou energetiku

Číst článek

Tanky ale nejsou neporazitelné. Už v roce 2015 během přehlídky jednomu z takových tanků zhasl motor na Rudém náměstí. To by se dalo chápat i jako předzvěst jeho dalšího osudu. T-14 jsou totiž technicky velmi zajímavé, ale také jsou velmi drahé.

Jejich západní elektronika se postupně musela nahrazovat novou a nespolehlivou. Navíc místo původních 2300 tanků, která chtěla ruská armáda původně koupit, jich nakonec pořídila jen jedenáct.

Nyní o nich nejsou žádné nové zprávy. Poslední informace o uplatnění T-14 je ze začátku roku 2023, kdy byl jeden takový tank k vidění na cvičišti na jihu Ruska.

Reakce kritiků

Kritici ruské armády Čemezovi dlouhodobě vyčítají, že neválčí dostatečně. Například Modest Kolerov, šéfredaktor agentury Regnum, řekl, že Čemezov nemusí být rétor, ale říct větu, že místo drahé techniky bude Rusko na Ukrajinu posílat špatně vyzbrojené vojáky, není ideální.

Rusové vyhnali ukrajinský personál ze Záporožské elektrárny. Najímají lidi z okolních vesnic

Číst článek

Další kritici se vysmívali tomu, že vývoj tanku T-14 stál neuvěřitelné množství peněz, které nakonec k ničemu nevedly. Jeden z nich T-14 překřtil na Schrödingerův tank, další žertoval, že má tak kvalitní maskovací technologii, že bohužel ve válce není vidět.

Situace kolem T-14 ale odráží i celkovou strategii, kterou Rusko na Ukrajině volí. Ukazuje se totiž, že byť může mít země sebedražší techniku, v momentě, kdy vede ozbrojený konflikt, potřebuje víc náboje do minometů a děl, než sofistikované technologie.

Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme