Schüssel doporučuje odškodnit sudetské Němce

Rakouský kancléř Wofgang Schüssel doporučuje České republice, aby zvážila dobrovolné odškodnění sudetských Němců vyhnaných po válce z Československa. Zároveň se vyslovil pro to, aby Praha ještě před vstupem do Evropské unie ukončila právní účinnost Benešových dekretů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wolfgang Schüssel | Foto: úřad rakouské vlády

Rakouský kancléř se zamýšlí nad existencí Benešových dekretů, jejichž právní neúčinnost by měla být, jak řekl, zaručena ještě před vstupem České republiky do Evropské unie. V deníku Tiroler Tageszeitung současně odmítl odstranění či zrušení dekterů, což by z jeho pohledu bylo bezpředmětné.

V sobotním vydání listu Der Standard Schüssel vyslovuje své představy, jak by měla česká strana v této věci postupovat - a sice, že by se Praha měla zamyslet nad dobrovolným odškodněním sudetských Němců, kteří byli na základě poválečných dekretů prezidenta Beneše vyhnáni.

Jak dále připomíná vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová, Schüsselovi lidovci, na rozdíl od svého koaličního partnera - Haiderovy strany Svobodných, vždy odmítali spojování dekretů s přijetím Česka do EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Rakouský kancléř o dekretech

Nekompromisní stanovisko v otázce dekretů naopak zaujala předsedkyně německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová. V listu Welt am Sonntag vyzvala spolkového kancléře Gerharda Schrödera, aby úplným zrušením Benešových dekretů podmínil přijetí Česka do Unie.

Marie Woodhamsová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme