Schüssel vítá Schröderův strach z pracovních sil

Návrh německého kancléře Gerharda Schrödera, aby po vstupu nových členů do Evropské unie byl po sedm let omezen volný pohyb jejich pracovních sil do současných členských států unie, označil za „velmi rozumný“ rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Schüssela by neomezená volnost pohybu pracovníků z nových členských zemí hned od prvního dne jejich členství byla pro pracovní trh EU, a tedy i pro Rakousko, nezvládnutelná. V unii budou podle něj z demografických důvodů větší počty zahraničních zaměstnanců potřebné až po roce 2010.

Rakouský kancléř připustil i možnost zkrácení sedmileté přechodné lhůty u některých kandidátských zemí na pět let, požadoval však, aby v tomto případě měly malé státy jako Rakousko možnost uplatnit „ochrannou klauzuli“, která jim umožní v případě potřeby omezení přílivu cizích pracovních sil zachovat.

Schüssel tvrdil, že omezení pohybu pracovních sil je i v zájmu budoucích nových členů, protože zabrání náhlému hromadnému odchodu kvalifikovaných pracovníků z těchto zemí. Také připomněl, že Evropská komise musí vypracovat nová opatření, která pomohou „upevnit hospodářskou konkurenceschopnost“ pohraničním regionům v Rakousku a Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme