Schüssel za rozšíření EU a společné normy pro jaderné elektrárny

Rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel se na sjezdu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v Mnichově důrazně vyslovil pro rozšíření Evropské unie a v reakci na spuštění jihočeské elektrárny Temelín opětovně zdůraznil potřebu stanovit závazné minimální standardy pro jaderné elektrárny v zemích EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K Temelínu poznamenal, že se Rakousko snaží dostat toto téma na evropskou úroveň. Bylo by nerozumné zavřít německé jaderné elektrárny a nebezpečné reaktory zapojit do sítě, zdůraznil za velkého potlesku delegátů. K začlenění států střední a východní Evropy do EU neexistuje „žádná alternativa“, pokud se má v těchto zemích zabránit návratu nacionalismu, prohlásil podle agentury APA Schüssel.

Rakousko nechce žádný „evropský superstát“, poznamenal dále rakouský kancléř. Požaduje, aby i malé státy měly právo v plné míře spolurozhodovat v orgánech EU. Odmítá proto reformu institucí EU, na kterou by měly malé státy doplatit. „Jsem pro princip, aby každá země měla místo a hlas v každé instituci (EU),“ zdůraznil Schüssel s tím, že toto pravidlo se má uplatňovat i po přijetí nových členů. Rovněž by podle něj při přijímaní některých důležitých politických rozhodnutí mělo být zachováno právo veta každé členské země.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme