Schůze států v Římě: Pro Libyi vytvoříme zvláštní fond

Schůze kontaktní skupiny pro Libyi, kde se sešli ministři zahraničních věcí 22 zemí a zástupci Arabské ligy, EU, NATO, Organizace islámské konference a OSN a která se konala v Římě, nepřinesla nic nového. Zástupce libyjské přechodné Národní rady v Benghází oznámil, že povstalecké hnutí potřebuje finanční pomoc na zbraně, munici, léky a potraviny. A už před časem rada požádala o půjčku ve výši 30 miliardy dolarů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím Franco Frattini konference Sheikh Hamad bin Jassim al-Thani Libye

Řím Franco Frattini konference Sheikh Hamad bin Jassim al-Thani Libye | Zdroj: Reuters

Na dnešní schůzce bylo rozhodnuto, že za tímto účelem bude vytvořen zvláštní fond. Kuvajt do něho vloží 180 milionů dolarů, Katar 400 milionů. V jaké míře přispějí ostatní země, není dosud známo, ale i ony se chystají přispět řadou milionů.

Americká ministryně zahraničí Clintonová oznámila, že USA uvolní část ze zablokovaných zmrazených libyjských fondů. Podobně by chtěly převést část těchto fondů na přechodnou radu i další země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi hovoří z Říma

Je to však problém, protože podle expertů tomu stojí v cestě řada překážek právního charakteru.

Francouzský ministr zahraničí Juppe však prohlásil, že by povstalci mohli začít čerpat peníze z nového zvláštního fondu už za několik týdnů.

Italský ministr zahraničních věcí Franco Frattini řekl, že by intervence v Libyi měla být ukončena za několik týdnů. Ostatní účastníci tento termín jako realistický nevidí.

Juppe napříkjlad prohlásil, že intervence bude trvat ještě řadu měsíců. Na druhé straně by ale Turecko chtělo vyhlásit zastavení palby- tedy příměří – už za týden.

Italská veřejnost je proti všem zásahům

Tomu, že by intervence mohla být ukončena za několik týdnů, ale pravděpodobně nevěří ani ministr Frattini. Byl však nucen k maximálnímu optimismu, co se týče trvání operace kvůli stanovisku operačního partnera ve vládě Ligy severu a také kvůli velké části italské veřejnosti, kterým se účast Itálie na operacích v Libyi vůbec nelíbí a od samého začátku s ní nesouhlasí.

Současná vláda se ale do operací zaplétá čím dál víc a má při tom podporu zejména levicové opozice.

Ještě včera právě kvůli Libyi riskoval Silvio Berlusconi vládní krizi. Prozatím slíbil, že se Itálie nebude podílet na eventuální pozemní intervenci, ale v minulých týdnech slíbil i další věci, jako že se italští vojáci nebudou podílet na výcviku rebelů nebo že italská letadla nebudou bombardovat.

V každém případě zesílí diplomatická aktivita. Není zcela jasné, v jakém směru. Některé kontaktní skupiny by akceptovaly rozdělení Libye. Rebelové to ale prozatím odmítají.

Vědunka Lunardi, Martin Dorazín, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme