Schůzka Arafata s Clintonem přece jen přinesla nějaké výsledky

Spojené státy oznámily, že palestinský předák Jásir Arafat s jistými výhradami souhlasil s návrhy amerického prezidenta Billa Clintona na podobu mírové dohody mezi Palestinci a Izraelci. O výsledcích schůzky s Arafatem informoval Clinton izraelského premiéra Ehuda Baraka a ten vzápětí na to svolal zasedání kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barak ovšem současně vyjádřil pochybnost o tom, že by došlo k zásadnímu politickému průlomu, a znovu zopakoval tezi, že jeho země stojí na pokraji války. Stále totiž neustávají krvavá palestinsko-izraelská střetnutí, která si od 28. září vyžádala více než 330 obětí na lidských životech a tisíce zraněných.

Arafat má dnes v Káhiře jednat s ministry zahraničí arabských zemí a teprve poté zformuluje odpověď Palestinců na Clintonův plán.

Americký prezident údajně obě strany nutí do nepřijatelných ústupků. Podle jím navrhované dohody by měl vzniknout budoucí palestinský stát na 95 procentech západního břehu Jordánu a pásma Gazy a Palestinci mají rovněž získat kontrolu na arabskými čtvrtěmi a svatyněmi východního Jeruzaléma. Oplátkou se od nich očekává, že ustoupí v nárocích na právo návratu pro všechny Palestince z diaspory, což se týká téměř čtyř miliónů lidí.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme