Schůzka islámských zemí v Dauhá bez Egyptu a Saúdské Arábie

Dvoudenní mimořádná schůzka ministrů zahraničí islámských zemí začala dnes v katarském hlavním městě Dauhá. Jejím cílem je podpořit palestinskou autonomii v současné napjaté situaci na Blízkém východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při zahajovacím zasedání přednesl projev prezident palestinské samosprávy Jásir Arafat, který vyzval islámské země k podpoře palestinské autonomie a palestinského povstání. Schůzku svolal Katar, který v současné době předsedá Organizaci islámské konference, na žádost palestinské reprezentace.

Schůzky šéfů diplomacií islámského světa se neúčastní Egypt a Saúdská Arábie. Protestují tak proti tomu, že Katar neuzavřel v zastoupení izraelské obchodní mise ve svém hlavním městě Dauhá, tak jak to deklaroval na konci minulého roku na summitu Organizace islámské konference.

Podle pozorovatelů je otázkou, zda může mít jednání ministrů zahraničí této organizace význam a praktický dopad bez účasti dvou klíčových zemí. Egypt vždy sehrával spolu se Saúdskou Arábií a Jordánskem jednu z hlavních rolí v mírovém procesu na Blízkém východě.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme