Schůzka o příměří na Blízkém východě zatím nebude

Americkému vyjednavači Anthonymu Zinnimu se dosud nepodařilo dohodnout třístrannou schůzku se zástupci Izraele a Palestiny, na níž by podle předpokladu mělo dojít k vyhlášení příměří. Izrael odmítl jakákoli jednání po nejnovějších útocích palestinských radikálů, představitelé autonomie svou účast na schůzce zase podmínili úplným stažením Izraele z oblastí pod palestinskou správou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelské tanky | Foto: ČTK/AP

V neděli došlo v Izraeli k několika dalším palestinským útokům. V centru města Kfar Saba nedaleko Tel Avivu palestinský ozbrojenec začal střílet do davu lidí. Jednu ženu zabil a 10 dalších lidí zranil. Izraelští policisté atentátníka zastřelili. K odpovědnosti za útok se přihlásila militantní organizace Brigády mučedníků od Al-Aksá.

Další Palestinec přišel o život v Jeruzalémě při sebevražedném atentátu, který si vyžádal jen lehká zranění. Přibližně ve stejnou dobu pronikla izraelská obrněná vozidla do centra Betléma a při přestřelce jednoho Palestince zabila. Celkový počet obětí izraelsko-palestinského konfliktu od zahájení nové intifády v září 2000 přesáhl 1530. Většinu obětí tvoří Palestinci.

Palestinské útoky odsoudil zvláštní americký vyjednavač Anthony Zinni, který se na zatím separátních schůzkách s palestinskými a izraelskými představiteli snaží vyjednat příměří. Po novém vyostření situace odmítla jakákoli jednání izraelská strana, podle níž to bude možné až tehdy, když skončí podobné útoky. Palestinci si už dříve dali podmínku, že začnou jednání poté, co se izraelská armáda úplně stáhne z autonomních územích. Chtějí také, aby souběžně s bezpečnostními schůzkami začaly i politické rozhovory.

Jak z Ramalláhu informuje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, v tomto správním středisku palestinské autonomie trvá značné napětí i poté, co se z něj před dvěma dny stáhli na pokyn premiéra Šarona izraelští vojáci. Město, stejně jako většina dalších na palestinských územích, je nadále obklíčeno armádou. Ta se ani nestáhla ze všech území, která patří podle dvoustranných dohod pod plnou palestinskou kontrolu.

Na kontrolních stanovištích izraelské armády, která hraničí s územím autonomie, panuje napětí a kvůli důsledným kontrolám se vytvářejí několikahodinové fronty. Přestože v samotném Ramalláhu nedochází k incidentům, potyčky mezi Palestinci a izraelskými vojáky jsou hlášeny z řady jiných palestinských měst včetně Betléma, Hebronu a Gazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev o situaci v Ramalláhu

Podle analytiků v oblasti zatím není jisté, kdy a zda vůbec se uskuteční americko-izraelsko-palestinská schůzka, na které by mělo být vyhlášeno zastavení palby.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme