Schůzka Šaron - Abbás středem pozornosti světového tisku

Dnešnímu setkání Ariela Šarona s Mahmúdem Abbásem se věnuje většina světových deníků. Podle izraelského deníku Haarec nemá premiér Šaron záviděníhodné postavení. Od dob Ben Guriona nebyl v čele Izraele nikdo, kdo by musel učinit tak závažné rozhodnutí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Premiér nehodlá žonglovat se slovíčky a nesnaží se Američany napálit. Šaron skutečně souhlasí s plánem nazývaným cestovní mapa. Háček je ale v tom, že jeho představa o postavení Izraele se diametrálně liší od protistrany. Šaron však svou vizi musí prosadit. Jinak nás proces, který tak hrdinně nastartoval, semele. Píše se v dnešním vydání Izraelského Haarecu.

Americký deník New York Times nemohl nechat bez komentáře skutečnost, že Izrael nejdříve v neděli poprvé podpořil budoucí palestinský stát a v pondělí premiér Ariel Šaron řekl příslušníkům své strany Likud, že izraelská nadvláda nad Palestinci musí skončit. Z New York Times dále vybírá zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina cituje z amerického tisku

Jedním z největších úspěchů dosavadních jednání na Středním východě, je podle saudskoarabského listu Arab News to, že Ariel Šaron použil slovo okupace pro přítomnost izraelských jednotek v pásmu Gazy a na západním břehu. Představa, že se těchto teritorií vzdá, je ale nebezpečná a scestná. Slovům se ve Svaté zemi nepřikládá valného významu.

Šaron sice řekl, že okupace západního břehu Jordánu není dobrá pro ně ani pro nás, ale že tím nemyslel, že Izrael z území odejde, na to můžete vzít jed, píší Arab News. Šaron je o správnosti izraelského postupu přesvědčen jako nikdo předtím. Navíc je dobrý voják a jeho strategie jen tak někdo neprokoukne.

Jordánský deník Jordan Times neslyšel za posledních třicet dva měsíců moc dobrých zpráv. O to víc ho potěšila informace, že král Abdulláh bude hostit setkání tří státníků - George Bushe, Ariela Šarona a Mahmúda Abbáse. Nový mírový proces se začne rodit právě tady - v Jordánsku a to je jen potvrzení toho, jaké postavení toto království na Středním východě má. Král Abdulláh podporoval takzvanou cestovní mapu už od začátku. On totiž mírový proces v Izraeli a Palestině není jen věcí těch dvou, jde o celkovou ekonomickou i politickou reformu regionu, dodávají Jordan Times.

Když se zeptali George Malloryho, jednoho z prvních pokušitelů Mount Everestu, proč chce na tu horu vylézt, odpověděl: Protože tam je, píše britský deník Daily Telegraph. Dnes je to přesně padesát let, co nejvyšší horu světa jako první pokořil Edmund Hillary. Z Everestu se pomalu stává turistické centrum a pohnutky současných horolezců budou asi trochu jiné. Přemýšlejme raději jen o dnešním setkání pokořitelů hory a zapomeňme na chvíli na tisíce svátečních turistů, kteří z Čomolungmy pomalu dělají jen horu odpadků.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme