Schůzka Trump-Sísí? 'Setkání spřízněných duší, které oceňují tvrdý postoj'

Britský deník The Times v aktuálním vydání komentuje pondělní schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho egyptským protějškem Abdalem Fattáhem Sísím. Zahraniční komentátor Michael Binyon zdůrazňuje, že jde o setkání spřízněných duší. „Sísí dával patřičně nahlas najevo, že si od Trumpa hodně slibuje. Oceňuje zejména jeho tvrdý postoj vůči terorismu a sliby, že Islámský stát bude vymazán z mapy,“ píšou Timesy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka Donalda Trumpa a Abdala Fattáha Sísího.

Schůzka Donalda Trumpa a Abdala Fattáha Sísího. | Foto: Fotobanka Profimedia

„Stejnou radost mu ale dělá i Trumpův kritický postoj k Muslimskému bratrstvu, které Sísí zbavil moci a dostal na seznam zakázaných teroristických organizací. Dobrou zprávou pro něj je, že Trump tolik nedbá na lidská práva a nevzrušuje ho likvidace veškeré opozice. Stabilita a hospodářské oživení jsou mu přednější,“ komentují Timesy.

Zdaleka nejvíce se ale arabským lídrům zamlouvá Trumpův ostrý postoj vůči Íránu. Jaderná dohoda bývalého prezidenta Baracka Obamy s Teheránem nevyděsila jen Saúdskou Arábii, ale i Egypt a země Perského zálivu.

Šéf CIA Trumpovi: Pozor na zrušení jaderné dohody s Íránem a ruské sliby

Číst článek

Trump teď slibuje, že smlouvu „roztrhá na kousky“. Ačkoli tak daleko nejspíš nepůjde, je možné, že obnoví některé sankce a bude vůči íránskému režimu ostražitější. To arabským představitelům naprosto vyhovuje, míní Timesy.

Obama sice v projevu v Káhiře v roce 2009 slíbil novou éru v životě muslimských zemí, jeho sliby ale vyzněly naprázdno. Navíc arabské lídry znepokojil tím, jak rychle tehdy hodil přes palubu egyptského prezidenta Husního Mubáraka. Za jeho vlády se Spojené státy začaly stahovat z Blízkého východu.

Kde je konec Palestině?

Za těchto okolností arabské režimy Trumpův plán na přesunutí americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma vůbec nevzrušuje. Většinu Arabů už palestinský problém unavuje a nechtějí trávit další čas řešením něčeho, co stejně nelze dovést ke zdárnému konci. Jejich prioritami jsou Sýrie, Írán a terorismus.

„Devadesátimilionový Egypt je pro stabilitu Blízkého východu klíčový. Za Obamy byl přehlížen, teď má ale Sísí novou šanci vtáhnout Spojené státy do regionu a zaangažovat je v tamních problémech,“ končí komentář v britském deníku The Times.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme