Schůzky špiček EU budou pod větším bezpečnostním dohledem

Belgické úřady zesílí bezpečnostní opatření při vrcholných schůzkách Unie v Bruselu. Oznámilo to tamní ministerstvo vnitra. Důvodem je incident, který poznamenal poslední summit šéfů států a vlád sedmadvacítky, kdy do střeženého prostoru pronikli aktivisté hnutí Greenpeace a rozvinuli transparent s nápisem: "Unie zachraň klimatickou konferenci v Kodani".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

K větší bezpečnosti státníků má přispět to, že oni sami budou přijíždět k budově Rady Unie jiným vjezdem, než jejich doprovod. Někteří premiéři velkých zemí s sebou totiž na schůzky berou velmi početnou suitu nejrůznějších poradců a ministerských úředníků.

Napříště má být počet členů delegací omezený. Belgické ministerstvo vnitra také upozornilo, že bezpečnostní procedury při unijních summitech sklouzly k "zaběhlé rutině". Bdělost ochranky tak otupěla. Žádá proto větší koordinaci policie s bodyguardy jednotlivých státníků.

Poprvé se mají přísnější bezpečnostní pravidla uplatnit 11.února. Na ten den svolal nový stálý předseda Evropské rady Herman van Rompuy mimořádný summit o hospodářské strategii na další desetiletí.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme