Schvalování důchodové reformy ve Francii jde do finále

Francouzský Senát schválil penzijní reformu, v jejímž rámci by Francouzi měli odcházet do důchodu v 62 letech. Tedy o dva roky později než dosud. Zítra má změnu definitivně posvětit dolní komora Parlamentu. Proti reformě se zvedl mohutný odpor. Odbory pořádaly a ještě plánují masové demonstrace a stávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace studentů před francouzským Senátem

Demonstrace studentů před francouzským Senátem | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Vláda ale tvrdí, že protesty slábnou. Připouštějí to i představitelé některých odborových svazů. Dnes ovšem vyšli do ulic velkých francouzských měst studenti přesto, že mají prázdniny. A v Paříži zamířili právě k Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z demonstrace studentů připravil zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Pokorný.

„To vláda rozhodne, kdy demonstrace skončí. Nezáleží to na nás, ale na tom, jestli nás vyslyší a začne brát vážně,“ říká Massira Baradji, jeden ze studentských vůdců. Taktika kabinetu je zřejmá. Po definitivním schválení reformy, které se čeká ve středu, nabízí odborům dialog o řešení nezaměstnanosti mladých lidí i seniorů.

Ve Francii je bez práce 23 procent absolventů škol a míra nezaměstnanosti je vysoká hlavně na předměstích velkých měst. Klíčovým dnem pro protesty bude čtvrtek. Odborové svazy svolávají další demonstrace a stávky. Mělo by se ukázat, jestli odpor vůči důchodové reformě slábne, nebo ne.

Zákon, který zvyšuje hranici odchodu do důchodu o dva roky, má vstoupit v platnost v polovině listopadu.

Dnes také francouzský ministr vnitra uvedl, že pomalu mizí problémy s nedostatkem pohonných hmot a provoz byl obnoven v pěti z dvanácti rafinérií, jejichž zaměstnanci vstoupili do protestní stávky. To, že se situace zlepšuje potvrzuje i zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Pokorný.

Jan Pokorný, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme