Schvalování důchodové reformy ve Francii jde do finále

Francouzský Senát schválil penzijní reformu, v jejímž rámci by Francouzi měli odcházet do důchodu v 62 letech. Tedy o dva roky později než dosud. Zítra má změnu definitivně posvětit dolní komora Parlamentu. Proti reformě se zvedl mohutný odpor. Odbory pořádaly a ještě plánují masové demonstrace a stávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace studentů před francouzským Senátem | Foto: Jan Pokorný

Vláda ale tvrdí, že protesty slábnou. Připouštějí to i představitelé některých odborových svazů. Dnes ovšem vyšli do ulic velkých francouzských měst studenti přesto, že mají prázdniny. A v Paříži zamířili právě k Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z demonstrace studentů připravil zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Pokorný.

„To vláda rozhodne, kdy demonstrace skončí. Nezáleží to na nás, ale na tom, jestli nás vyslyší a začne brát vážně,“ říká Massira Baradji, jeden ze studentských vůdců. Taktika kabinetu je zřejmá. Po definitivním schválení reformy, které se čeká ve středu, nabízí odborům dialog o řešení nezaměstnanosti mladých lidí i seniorů.

Ve Francii je bez práce 23 procent absolventů škol a míra nezaměstnanosti je vysoká hlavně na předměstích velkých měst. Klíčovým dnem pro protesty bude čtvrtek. Odborové svazy svolávají další demonstrace a stávky. Mělo by se ukázat, jestli odpor vůči důchodové reformě slábne, nebo ne.

Zákon, který zvyšuje hranici odchodu do důchodu o dva roky, má vstoupit v platnost v polovině listopadu.

Dnes také francouzský ministr vnitra uvedl, že pomalu mizí problémy s nedostatkem pohonných hmot a provoz byl obnoven v pěti z dvanácti rafinérií, jejichž zaměstnanci vstoupili do protestní stávky. To, že se situace zlepšuje potvrzuje i zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Pokorný.

Jan Pokorný, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme