Schwarzenberg: Bosna musí zrychlit přijímání evropské legislativy

Odstupující šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg vyjádřil v Sarajevu jménem Evropské unie podporu evropské integraci Bosny a Hercegoviny. Jak ale dodal, samotná země musí podstatně urychlit přípravu evropských zákonů, aby nezaostávala za ostatními zeměmi regionu. Má v tom podle něj plnou podporu Evropské unie. Podle Vysokého představitele mezinárodního společenství v zemi Valentina Inzka je přibližování Bosny a Hercegoviny Evropské unii je v zájmu Bosny i Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg | Foto: Pavel Bílek

Schwarzenberg také uvedl, že je nutné, aby zdejší politici daleko více než dříve převzali odpovědnost za správu země. "Během dlouhých let té správy - je to přec i jen už deset let, si tak trošku navykli šoupnout všechny problémy na vysokého představitele, na mezinárodní společenství. A to už nejde."

Podle Karla Schwarzenberga EU podporuje v Bosně i ta opatření, která jsou nutná k uvolnění vízové povinnosti:

"My klademe velký důraz na to, aby byla uvolněná vízová politika. Považujeme to, především pro mladé lidi, za velmi důležité, aby mohli venku studovat, aby se mohli podívat do Evropy. Víme z vlastní zkušenosti, jak to pomohlo našim lidem, když se otevřely hranice. Musíme na tom intenzivně pracovat, ale oni musejí udělat své, to prostě nespadne samo z nebe. Je to především podpora Bosny, aby oni udělali něco pro sebe sami," řekl Karel Schwarzenberg.

Vysoký představitel mezinárodního společenství a zvláštní představitel Evropské unie Valentin Inzko po jednání s Karlem Schwarzenbergem prohlásil, že Bosna a Hercegovina v reformách v zemi pokročila a postupuje v procesu Evropské integrace.

"Bosna a Hercegovina by měla zefektivnit způsoby řízení země, protože dosavadní jsou velmi nákladné," uvedl Valentin Inzko, který několik let působil v České republice.

O budoucnosti Vysokého úřadu se rozhodne v polovině června. Po jeho zániku bude Valentin Inzko působit už pouze jako zvláštní představitel Evropské unie.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY:
Bosna bude mít nového Vysokého představitele mezinárodního společenství
Bosna a Hercegovina by se mohla podle Srbů rozdělit klidným způsobem
Bosenští Srbové pohrozili vyhlášením samostatnosti
Shoda na budoucí podobě Bosny a Hercegoviny stále chybí
Místní volby v Bosně a Hercegovině potvrdily vedoucí místo nacionalistických stran

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme