Schwarzenberg: Bude-li Kaddáfí dále u moci, sankce jsou správný krok

Pokud se Kaddáfímu podaří upevnit svou pozici, uvalení sankcí zeměmi Evropské unie na jeho režim v Libyi a přerušení ekonomických styků je správný krok. Myslí si to český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Pak bychom ho měli odříznout od zdrojů a podívat se na peníze, které má někde v zahraničí,“ myslí si.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 | Foto: Tomáš Adamec

Názor, že by EU měla přerušit obchodní a finanční spojení se zemí, v níž nyní vládnou mohutné protesty proti vůdci Muammaru Kaddáfímu, vyslovil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Podle ministra Schwarzenberga je Unie ve vztahu k Libyi nyní v obtížné situaci. Velká možnost vměšování do tamější situace prý není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem si poslechněte zde

„Informace jsou velmi skrovné, prozatím víme, že východ se osvobodil od nadvlády plukovníka Kaddáfího. Jsme ve stavu jako před rokem 1911, než Italové obsadili celou oblast a spojili v jednu zemi, kterou nazvali Libye,“ říká.

„Libye je nadále rozdělena mezi různé kmeny, které mají hlavní slovo. Teď usilují jak povstalci, tak Kaddáfí o podporu kmenových náčelníků, kteří jsou však rozděleni na východě a západě. Ve skutečnosti velké pálky nemáme,“ míní ministr.

Čechů je v Libyi už jen pár

Jak také tvrdí, česká diplomacie bude muset navázat s libyjským vůdcem komunikaci, pokud se podaří Kaddáfímu zemi znovu ovládnout.

Evrospká unie nyní evakuuje občany svých zemí z Libye, Česká republika se na akci nepodílí. „Toho času je v Libyi málo občanů, máme hlášeno zhruba sedmnáct, ostatním se již podařilo vycestovat. V Benghází je letiště rozbité, funguje však v Tripolisu. Země, které mají lodě, je tam pro své občany vyslali,“ informuje ministr zahraničí.

Otázkou podle něj spíš je, jak se ve městech dostat na letiště.

Dodává, že určité nebezpečí vlny libyjských emigrantů existuje. „Nesmíme zapomenout, že Libyjci by se rádi ocitli v Evropě. Z Tunisu, kde byl převrat poměrně pokojný, je dnes emigrantů zhruba pět až šest tisíc. Když se občanská válka rozroste, bude spousta lidíí prchat. Mají spojení s Itálií a budou směřovat k evropským břehům,“ soudí ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Kaddáfí odstoupit nehodlá

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se zapřísahal, že ani mohutné protesty, jimž čelí jeho režim, ho nedonutí, aby odstoupil. Naopak slíbil tvrdou odplatu svým odpůrcům, kteří už podle dostupných informací ovládli oblasti na východě země.

Kaddáfí se ale podle všeho nemůže úplně spolehnout ani na vlastní represivní aparát. Dnes například přišla zpráva, že dva piloti se raději katapultovali, než by útočili na východolibyjské město Benghází, které mají pod kontrolou opoziční síly.

Nasazení armády proti civilistům ostře odsoudila Rada bezpečnosti OSN a při dnešní návštěvě Prahy i evropský prezident Herman van Rompuy.

„Libye potřebuje změnu. Nutné jsou politické a sociální reformy a plný respekt ke svobodě vyjadřování včetně přístupu k internetu,“ prohlásil v Praze.

Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme