Schwarzenberg: Dokud můžu protestovat proti izolaci Česka, z vlády neodejdu

Koalici rozděluje spor o pondělní rozhodnutí premiéra nepodepsat evropskou dohodu o rozpočtové odpovědnosti. Petra Nečase kritizoval především Karel Schwarzenberg, který uvedl, že premiér škodí České republice a žene ji na periferii EU. Pro Český rozhlas však uvedl, že dokud bude moci proti jednání Nečase protestovat, z vlády odejít nechce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

Podle Schwarzenberga je možné zůstat ve vládě a zároveň zásadně kritizovat premiéra.

„Proto jsem se taky hlasitě ozval, poněvadž myslím, že on si neuvědomuje nebezpečí, ve kterém jsme, že se dostáváme do pozice velice izolované, neboť nikdo našemu postoji nerozumí,“ řekl ministr zpravodaji Českého rozhlasu během služební cesty v Izraeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názor Karla Schwarzenberga na aktuální spory zjišťoval zpravodaj ČRo Břetislav Tureček. Střet zhodnotil také komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

„Zahraniční politika má býti konzistentní a nemá překvapovat. I jiní, kteří jsou činní v zahraniční politice, by neměli svět svými akcemi překvapovat,“ míní Schwarzenberg. Soužití v koalici je podle něj vždy obtížné. Jednotlivé strany mají odlišné představy a někdy je velmi těžké je sladit.

Karel Schwarzenberg navzdory střetu s premiérem z vlády odejít nechce, dokud bude mít možnost jeho postoj kritizovat: „Pokud ještě mám šanci se ozývat a protestovat, abychom se nevyčlenili z hlavního proudu Evropské unie, abychom nezůstali na okraji, tak to budu dělat. Když už vidím, že to nemá smysl, tak by bylo načase, abych šel.“

Tři zahraniční politiky

„Tato koalice přežije všechno, není z ní úniku, protože neexistuje alternativa, která by mohla mít ve sněmovně přiměřeně silnou pozici. Ale je nepochybné, že jde o vážný střet. Zahraniční politika ČR má toho času dva a půl, nebo tři proudy,“ shrnuje komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

„Jeden proud představuje ministerstvo zahraničních věcí a Karel Schwarzenberg – toto ministerstvo je podle kompetenčního zákona zodpovědné za stanovování cílů, perspektiv a formulování zahraniční politiky,“ říká.

Český premiér Petr Nečas na summitu EU v Bruselu | Foto: ČTK

„Druhý proud podle něj představuje prezident Václav Klaus. „A třetí, cosi mezi tím, ale blíže Klausovi, nám sem tam předvádí premiér Nečas, který je šéfem vlády, ale to ještě neznamená, že by řídil zahraniční politiku,“ míní komentátor.

Podle něj jsou střety v koalici běžné, není však normální, aby se v takto zásadních věcech vedly otevřeně před zraky veřejnosti a dokonce na dálku.

„Naznačuje to, že před bruselským summitem byl mandát, který Nečas dostal, asi značně vágně formulovaný. Do Bruselu neodjížděl s jednoznačným stanoviskem vlády jak postupovat,“ dodává komentátor.

Z pohledu zastánců smlouvy však prý není nic ztraceno. Smlouva se bude podepisovat až v březnu a do té doby může Česko ještě sladit svou pozici.

Petr Nováček, Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme