Schwarzenberg: Nečas odmítnutím rozpočtové smlouvy poškodil ČR

Vlna kritiky se snesla na premiára Petra Nečase, který včera večer v Bruselu nepodepsal evropský pakt o rozpočtové kázni. Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že odmítavý postoj premiéra Českou republiku poškozuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg na TK 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Podle něj je ale také možné, že premiér Nečas "to dělá jen napínavé, aby se prokázal jako veliký borec" a Česko se nakonec ke smlouvě o rozpočtové kázni zemí eurozóny v březnu připojí. V to doufá také jeho stranický kolega, ministr financí Miroslav Kalousek.

„Pokud Česko nepodepíše, budou v Evropě dva ostrovy, jedno bývalé impérium a jedna země ve středu Evropy. My na rozdíl od Velké Británie nejsme bývalé impérium a nemáme styky s finančními vazbami do celého světa,“ řekl Kalousek.

Kalousek: Není důvod rozpočtovou dohodu EU nepodepsat

Číst článek

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek tvrdí, že Česká republika ztrácí možnost podílet se na dění v Evropské unii. Premiéra kritizoval také za to, že o svém postoji politické partnery předem neinformoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí premiéra Nečase nepodpořit smlouvu o rozpočtové zodpovědnosti mluvili v poledních Ozvěnách dne europoslanci Libor Rouček (ČSSD) a Ivo Strejček (ODS).

„Pomalu to vypadá, že už nebude třeba, aby se Česká republika dalších summitů zúčastňovala, protože my jsme nepřistoupili ani na účast v paktu plus pro euro, teď to vypadá, že se nehodláme připojit ani k finanční dohodě. Budeme takový typ člena, který bude věčně za dveřmi a o zásadních otázkách se bude jednat bez nás,“ prohlásil Zaorálek.

Europoslanec Libor Rouček z ČSSD soudí, že jakákoli země si takovýto postoj nemůže dovolit. Pro budoucnost České republiky v EU je to podle něj katastrofální. „Celé Evropě ukazujeme, že jsme nepochopili, jak funguje demokracie. My ukazujeme bídu naší politické kultury na evropské scéně.„

ODS a VV za Nečasem stojí

Rozhodnutí Česka zatím se nepřipojit ke smlouvě o rozpočtové kázni v EU naopak uvítala ODS a také Věci veřejné. Podle předsedy poslanců nejmenší vládní strany Víta Bárty je dobré s přistoupením ke smlouvě ještě počkat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj českého premiéra hodnotili ve vysílání Rádia Česko také europoslanci Jan Březina (KDU-CSL) a Hynek Fajmon (ODS).

„My vítáme obezřetný postup pana premiéra. Fiskální svoboda je naprosto zásadní svoboda, kterou omezovat je velmi ožehavé a je správné, že váháme nad každým slovíčkem,“ řekl Bárta.

Podle šéf poslanců ODS Zbyňka Stanjury by smlouvu měli zákonodárci ještě podrobně prostudovat a pak teprve rozhodnout, zda je pro zemi skutečné výhodná.

Česko dohodu o rozpočtové kázni nepodepsalo, přidat by se mohlo později

Číst článek

„Mnozí z nás se domnívají, že se nepřiměřeně zvyšuje vliv Francie a Německa. Pokud se na něčem shodnou, okamžitě se musejí přidat ostatní. Narušil se princip rovnováhy sil. Opatrnost a zdrženlivost je na místě. Ke smlouvě se můžeme kdykoli a bez jakýchkoli podmínek připojit,“ uvedl šéf poslanců ODS.

Podle europoslance za ODS Iva Strejčka byl postoj premiéra Nečase velmi rozvážný a odpovědný. „Bral v úvahu české zájmy, zájmy českých daňových poplatníků. To není nic, co by Českou republiku jakkoli poškodilo.“

Britský premiér Cameron označil dohodu vzešlou ze summitu za nedostatečnou

Číst článek

Česko je zatím spolu s Velkou Británií jedinou zemí, která dohodu o zpřísnění rozpočtových pravidel v Evropské unii odmítla podepsat. Premiér Nečas ale naznačil, že to nemusí být natrvalo.

Ke smlouvě bude prý možné přistoupit později, podepisovat se totiž má až v březnu. Podle premiéra by se však musel vyjasnit postup ratifikace a vyřešit odmítavé stanovisko prezidenta Václava Klause.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme