Schwarzenberg se v Egyptě sejde se zástupci církví i nevládních organizací

Už rok je Egypt na cestě k demokracii. Země má úspěšně za sebou parlamentní volby a teď se připravuje na prezidentskou kampaň. O tom, kam přesně Egypt směřuje, se do Káhiry přijel přesvědčit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira - skrytý půvab islámské architektury

Káhira - skrytý půvab islámské architektury | Foto: Press kit, Jan Brodský

Zatím není jisté, jak bude vypadat nová egyptská ústava, zda Egypt bude prezidentskou, nebo parlamentní republikou. Panuje tu proto napětí mezi islamisty a armádou.

O ústavu je velký zákulisní boj. Jeho součástí je i možnost svržení současné přechodné vlády. Islamisté by na základě vítězství v parlamentních volbách měli sestavovat novou vládu. Armáda chce tu současnou, prozatímní, udržet až do prezidentských voleb, tedy do července.

Nikdo neví, jak to celé dopadne. A zda třeba příští týden nepadne vláda. Jisté je, že Egypťané nechtějí od nikoho radit, jak přejít od autoritářského režimu k demokracii, a chtějí si to udělat po svém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Káhiře Ondřej Bouda mluví přímo z místa o návštěvě šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga v Egyptě v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má k vítězství islamistů ve volbách velmi pragmatický přístup, stejně jako řada Egypťanů. Neznamená to, že by šéf české diplomacie rezignoval na otázku lidských práv. V Egyptě se sejde i se zástupci nevládních organizací, které se úřady snaží v poslední době potlačit.

Zítra čeká Karla Schwarzenberga zajímavá schůzka s nejvyššími představiteli muslimské a koptské komunity. Chce se s nimi bavit o náboženském konfliktu, který po pádu Mubarakova režimu nabral na obrátkách a zachvátil takřka celou zemi.

Dnes večer by se měla v Káhiře křtít kniha Moc bezmocných od Václava Havla přeložená do arabštiny. Není to první Havlovo dílo, které se dočkalo arabského překladu. Už dříve ve sbírce absurdních dramat vyšla hra Audience.

Moc bezmocných je soubor tří revolučně laděných aktovek a pro Egypťany určitě zajímavé čtení i teď po revoluci, kdy se mnoha lidem zdá, že islamisté a armáda se hádají o vládu a zapomněli na vůli lidu.

Pokud jde o bezpečnost v Egyptě, v Káhiře se turisté bát nemusí. Po městě se mohou normálně pohybovat taxíky. V přímořských letoviscích je také vše v naprostém pořádku.

Revoluce se ale na turismu určitě projevila. Před povstáním káhirské muzeum denně navštívilo deset až dvanáct tisíc lidí. Teď je ředitel spokojený, když historickou sbírku zhlédnou čtyři tisíce lidí a průměr se pohybuje okolo dvou tisíc návštěvníků denně.

Egypťané ale doufají, že jak se bude situace uklidňovat, tím více turistů přijede.

Ondřej Bouda, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme