Schwarzenberg zahajuje dvoudenní návštěvu Ukrajiny. Přijal pozvání opozice

Ministra pozvala Nadace ukrajinského opozičního politika Arsenije Jacenjuka. Ta pravidelně organizuje akci s názvem Kyjevské bezpečnostní fórum. A na něm by měl ministr vystoupit. Schwarzenberg ale také přilétá na Ukrajinu den po předběžném líčení v nové trestní kauze bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové. Ta už si v charkovské věznici odpykává sedmiletý trest.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

„Je to podpora zejména aktivitám a diskuzi o bezpečnostních otázkách na Ukrajině,“ definuje účast českého ministra zahraničí na kyjevském fóru státní tajemník ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti Jiří Schneider.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní tajemník ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti Jiří Schneider přibližuje smysl cesty Karla Schwarzenberga na Ukrajinu ve Světě o deváté

Julija Tymošenková byla v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za podpis údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu v roce 2009.

Česká republika otevřeně vyjadřovala obavy s osudu Julije Tymošenkové. Ministr zahraničí na programu schůzku s bývalou premiérkou země nemá.

„Není žádným tajemstvím, že sledujeme se znepokojením procesy, které probíhají, a nejsme v EU osamoceni. Toto téma se probírá a byl to jeden z důvodů, proč byl otazník nad dalším směřováním Ukrajiny, uzavíráním k Evropě, uzavíráním příslušných dokumentů,“ vysvětluje státní tajemník.

Charkovská prokuratura Tymošenkovou nově obvinila z finančních machinací a daňových úniků. Měla se jich dopustit na sklonku devadesátých let jako ředitelka a faktický vlastník společnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). V případě uznání viny jí hrozí dalších až dvanáct let vězení.

Tymošenková obvinění odmítá a proces označuje za mstu svého politického protivníka, prezidenta Viktora Janukovyče. Evropská unie a další západní státy považují trestní řízení proti bývalé ukrajinské premiérce za politicky motivované.

Procesy mají negativní dopad na vztahy Ukrajiny s Evropskou unií

EU varovala Kyjev, že sedmadvacítka neratifikuje dohodu Ukrajiny o přidružení, dokud je Tymošenková ve vězení. Stejný postoj má i Česká republika, potvrzuje Jiří Schneider.

„Ano, dokonce jsme byli zastánci toho, že je potřeba vytvořit předpoklady pro další přiblížení Ukrajiny tou dohodou. Také jsme ale říkali, že za současného stavu není reálné si představit, že by tato dohoda mohla být ratifikována ve všech členských zemích EU,“ říká Schneider.

Jednou z podmínek pro ratifikaci dohody s Ukrajinou je pro unii i reforma ukrajinského soudnictví.

„Procesy s představiteli minulé vlády jsou jen špičkou ledovce a jde tam o celou strukturu a směřování ukrajinské státní struktury,“ dodává tajemník ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti Jiří Schneider.

Martina Mašková, Helena Berková, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme