Schyluje se k obnovení jednání na Blízkém východě

Izraelský premiér Ehud Barak a a palestinský vůdce Jásir Arafat vedou tajná jednání, jejichž cílem je obnovit mírový proces. Oznámil to dnes izraelský deník Jediot Achronot. Podle jeho informací oba představitelé v posledních dnech navázali „intenzivní kontakty, aby připravili půdu pro maratón rozhovorů ve Washingtonu pod dohledem amerického prezidenta Billa Clintona".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nejde jen o naplnění dohod o příměří uzavřených 17. října v egyptském Šarm aš-Šajchu, ale také o vyřešení problémů odložených stranou po (červencovém) summitu v Camp Davidu" spojených s trvalým řešením izraelsko-palestinského konfliktu, napsal list.

Bill Clinton podle jeho informací hodlá pozvat Arafata do Washingtonu v době, kdy Barak pojede v období 10. až 20. listopadu na návštěvu Spojených států na pozvání amerických židovských organizací. Jediot Achronot soudí, že dnešní plánované setkání ve Washingtonu mezi americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou a izraelským prozatímním ministrem zahraničí Šlomo ben Amim by mělo rovněž připravit případný summit Barak-Arafat.

Dnes se má v Izraeli uskutečnit schůzka mezi bývalým izraelským premiérem Šimonem Peresem a Jásirem Arafatem týkající se jednak nynější vlny izraelsko-palestinského násilí, která si už vyžádala více než 160 lidských životů a přes 5000 zraněných, stejně jako případného obnovení mírového procesu. Peres, jeden ze strůjců první prozatímní izraelské mírové dohody s Organizací pro osvobození Palestiny z roku 1993, uvedl, že chce vyslechnout názor palestinského vůdce na současnou situaci.

Palestinské hnutí Hamas ovšem dnes varovalo, že nepřijme žádný pokus Jásira Arafata vrátit se k jednacímu stolu s Izraelem. „Většina palestinského lidu včetně Hamasu nepřijme návrat k rozhovorům, který by ignoroval oběť 150 mučedníků a tisíců zraněných," uvedl mluvčí Hamasu. „Jsou známky, že se Arafat má sejít s Peresem a jednat o naplnění dohod z Šarm aš- Šajchu. To je ale proti duchu intifády (povstání), která sjednotila řadu palestinských frakcí."

Násilnosti na západním břehu Jordánu, které pokračovaly celou noc, nepřestaly ani ráno. Palestinské nemocniční zdroje oznámily, že dnes izraelští vojáci zastřelili sedmnáctiletého palestinského mladíka ranou z kulometu do hlavy u hraničního přechodu Karní mezi pásmem Gazy a Izraelem. Incident se stal v době, kdy se izraelští vojáci snažili rozehnat malou skupinu manifestujících Palestinců. Naopak izraelská strana dnes hlásí dva zraněné civilisty, na které Palestinci házeli kameny v blízkosti židovské osady Bajtar Ilis v blízkosti Betléma na západním břehu Jordánu. Střety a přestřelky pokračují i v blízkosti Jericha, Ramalláhu a Nábulusu.

Izrael i dnes ponechal v platnosti uzávěru palestinského letiště v Gaze, která bude zachována i ve čtvrtek. Podle palestinských zdrojů Izraelci toto rozhodnutí nijak nezdůvodnili. Letiště mělo původně zůstat uzavřeno z bezpečnostních důvodů do úterního rána. Během nepokojů trvajících od 18. září uzavřel Izrael letiště v Gaze celkem třikrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme