Sčítání hlasů v Keni provází pochybnosti a násilí. Výsledky jsou zfalšované, tvrdí opozice

Keňská volební komise odmítá obvinění opozičního vůdce Raila Odinga, že by se do jejích počítačů nabourali hackeři. Podle předběžných výsledků vyhrál úterní volby keňský prezident Uhuru Kenyatta, opozice to ale odmítá. Při následných protestech zemřeli nejméně tři lidé. Na nesrovnalosti při hlasování upozornila také Keňská komise pro lidská práva.

Nairobi (Aktualizováno: 6:52 10. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochybnosti nad pravostí výsledků voleb vyvolaly obavy z násilností podobných těm v roce 2007. | Foto: Thomas Mukoya | Zdroj: Reuters

Volební komise napadení hackery údajně prošetřila, k žádným zásahům ale podle ní nedošlo a celý proces byl „férový“.

Pochybnosti nad pravostí výsledků voleb vyvolaly obavy z násilností podobných těm v roce 2007, které přerostly v etnické čistky a zemřelo při nich na 1200 lidí.

Agentura AP ve středu informovala o prvním mrtvém demonstrantovi, který zemřel při střetech s policií.

Uhuru musí odejít, stojí na transparentu jednoho z demonstrantů v Nairobi. | Foto: Thomas Mukoya | Zdroj: Reuters

Opoziční lídr Odinga na tiskové konferenci apeloval na voliče, aby zůstali v klidu. Jeho zástupce Kalonzo Musyoka rovněž vyzval ke klidu a dodal, že opozice na později možná svolá neupřesněnou „akci".

Krátce poté, co Odinga k voličům promluvil, policie zasáhla slzným plynem proti asi stovce jeho podpůrců ve městě Kisumu, kde má jednu z nejsilnější voličských základen. „Když nebude Raila, nebude mír,“ skandovali demonstranti a poté se rozptýlili.

Při nepokojích podle různých informací zemřeli tři až čtyři lidé. Britská BBC se odkazuje na policejní zdroje, podle kterých policisté zastřelili dva demonstranty, kteří na strážce zákona zaútočili mačetami. Další dva lidi policisté zastřelili poté, co ozbrojený gang zaútočil na volební terminál ve městě Kisumu.

Sčítání hlasů

Podle webu keňské volební komise je sečteno něco přes 97 procent hlasů a ve volbách zvítězil současný prezident Kenyatta, který podle údajů komise získal víc než 54 procent hlasů, což je v absolutních číslech něco přes osm milionů volebních lístků.

Jeho sok Odinga podle komise obdržel něco přes 6,5 milionu hlasů, respektive bezmála 45 procent. Rozdíl mezi oběma kandidáty je tak víc než 1,4 milionu volebních lístků.

Odinga na svém twitterovém účtu ale zveřejnil vlastní bilanci, podle které získal 8,1 milionu hlasů oproti 7,2 milionu, které měl získat Kenyatta.

Nepokoje začaly po zveřejnění předběžných výsledků také v nairobském slumu Mathare | Foto: Thomas Mukoya | Zdroj: Reuters

Podle keňského zákona musí být výsledky ze všech volebních místností zaznamenány na dokumentu, který podepíšou pozorovatelé každé z přítomných stran. Výsledky posléze volební komise zveřejní na internetových stránkách.

Tato opatření mají pomoct zajistit, aby volby nebyly manipulovatelné a strany mohly navzájem kontrolovat výsledky hlasování.

Renomovaná nevládní organizace Keňská komise pro lidská práva ve středu uvedla, že při počátečním srovnání prozatímních výsledků odevzdaných volebními komisemi a papírových formulářů podepsaných pozorovateli jednotlivých stran objevila určité nesrovnalosti.

Šlo například o to, že neseděl počet zamítnutých volebních lístků uvedený na webových stránkách a ve skutečnosti.

Kenyatta versus Odinga

Pětapadesátiletý podnikatel Kenyatta bojuje o druhé pětileté období v úřadě. Náskok nad Odingem měl už od začátku sčítání hlasů po úterním uzavření volebních místností. Vůdce keňské opozice a bývalý levicový premiér Odinga odmítl výsledky s tím, že jsou „fiktivní“ a „falešné“.  

Odiga kandidoval a prohrál také v posledních dvou volebních kláních. V obou případech si pak stěžoval na manipulaci voleb a nesrovnalosti.

V roce 2007 výsledky voleb vyvolaly bouřlivý protest ze strany Odingova tábora. Při etnických a politických násilnostech, které následovaly, zemřelo přes 1200 lidí, dalších 600 tisíc bylo vysídleno.

Případy vedené proti Kenyattovi  a jeho současnému náměstkovi Williamovi Rutovi za podporování tohoto násilí, kterými se zabýval mezinárodní trestní soud, neuspěly kvůli tomu, že svědci zemřeli nebo zmizeli.  

Volby v Keni jsou ostře sledované i kvůli vraždě předního člena volební komise Chrise Msanda. Právě tento muž, odpovědný za elektronický volební systém, ujišťoval voliče, že nebude možné výsledky hlasování zmanipulovat. Msandova smrt zvedla vlnu protestů a davy demonstrantů požadovaly její rychlé vyšetření.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme