Sčítání lidu čeká letos i Němce, první od 80. let

Zatímco u nás je sčítání lidu za dveřmi, Němci se ho dočkají až za víc než měsíc. Přípravy tam teď finišují a den D. vypukne 9. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlin, brána | Foto: Klára Stejskalová

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že do sčítání se nezapojí všichni obyvatelé Německa. Z asi 80milionové populace by se ho měla zúčastnit necelá třetina.

Statistický úřad osloví přibližně 17, 5 milionu lidí s jejich rodinami, kteří bydlí v domech a bytech. Dalších osm milionů se bude rekrutovat z řad lidí, kteří bydlí na internátech, ubytovnách, penzionech pro seniory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová mluví o sčítání lidu v Německu v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Zda byl člověk zařazen do sčítání, se dozví asi 14 dní před oním datem 9. května. Komisaři pak přijdou buď přímo domů nebo oslovení mohou poslat dotazník poštou nebo elektronicky.

Poslední sčítání se konalo ještě v západním Německu v roce 1987 a v někdejší NDR dokonce před třiceti lety. Půjde tedy o první sčítání ve sjednoceném Německu.

Na druhou stranu se nedá říct, že by Němci neměli třicet let k dispozici žádné údaje. V Německu velmi dobře fungují veřejné registry, Spolkový statistický úřad má přesná data pokud jde o pohyb obyvatelstva, zaměstnanost a tak dále. Schází ovšem údaje o dosaženém vzdělání nebo původu.

Účast na sčítání je povinná a těm, kdo by odmítli vyplnit dotazník, hrozí pokuta až pět tisíc eur, což představuje zhruba 125 tisíc korun.¨

V dotazníku budou detailní otázky týkající se vybavení domácnosti, počtu pokojů, druhu vlastnictví dané nemovitosti a dosaženém vzdělání. Nepovinné je vyplnění kolonky týkající se náboženství nebo světového názoru.

Klára Stejskalová, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme