Sebevražda a kolaps? Detektivové z kauzy Skripal prověřují další podezřelá úmrtí

Důstojníci protiteroristického útvaru Scotland Yardu (SO15), kteří se zabývali otravou dvojího agenta pracujícího pro britskou tajnou službu MI6 Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, získali podle listu The Sunday Times nové informace, jež naznačují, že cílem ruských zabijáků se mohli stát i další lidé.

Londýn (Aktualizováno: 16:43 9. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista hlídkuje u vchodu do domu dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury.

Policista hlídkuje u vchodu do domu dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Jeden z prověřovaných případů se týká podnikatele Alexandra Perepiličného, který v roce 2012 nečekaně zemřel poblíž svého luxusního domu v hrabství Surrey jihozápadně od Londýna.

Dvojitého agenta Skripala v Česku tajně sledovali stejní lidé, které Britové podezírají z jeho otravy

Číst článek

Smrt 44letého Perepiličného média hned označovala za podezřelou, neboť podnikatel byl považován za klíčového svědka v kauze právníka Sergeje Magnitského. Muž zemřel poté, co vyzvracel zelenožlutou tekutinu a zhroutil se.

Perepiličného informace o finančních podvodech v Rusku měly podle tisku potvrzovat obvinění, jež proti vysokým ruským činitelům vznesl Magnitskij, auditor amerického investičního fondu Hermitage Capital.

Právník zemřel v roce 2009 za dosud nevyjasněných okolností v moskevské vazební věznici.

Naražen na zábradlí

Scotland Yard rovněž znovu zkoumá úmrtí Scota Younga, který skonal před čtyřmi roky. Young se údajně zabýval pochybnými obchodními aktivitami v Moskvě a přátelil se se známými kritiky prezidenta Vladimira Putina.

Nalezen byl naražený na zábradlí u domu, v němž bydlel v centru Londýna. Jeho manželka hned od počátku tvrdila, že byl zavražděn, policie však úmrtí označila za sebevraždu skokem z okna.

Putin pochválil vojenskou rozvědku obviňovanou z útoku v Salisbury. ‚Znám vaše jedinečné možnosti,‘ řekl

Číst článek

Podle The Sunday Times se očekává, že metropolitní policie připustí, že některá úmrtí jsou skutečně podezřelá a znovu osloví svědky.

Agenti GRU v Británii

Nedělník vyrozuměl, že útvar SO15 shromáždil důkazy o tom, že v době podezřelých úmrtí na britském území do Spojeného království přijeli, nebo z něj odjeli agenti ruské vojenské rozvědky GRU.

Odhalení podezřelých agentů GRU v několika posledních měsících prostřednictvím údajů z pasů, jež pronikly na veřejnost, a jejich dalších osobních informací prý poskytlo Scotland Yardu nová důležitá vodítka týkající se dalších údajných ruských agentů operujících v Británii.

Útok armádním jedem na Skripala a jeho dceru byl v Salisbury spáchán v březnu. Britští vyšetřovatelé následně identifikovali dva muže podezřelé z tohoto pokusu o vraždu jako příslušníky ruské GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Investigativní média následně zjistila, že jde o fingovaná jména, pod nimiž se skrývají Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme