'Ať se koupou, v čem chtějí.' Spíš než burkiny na libanonských plážích pobouří malé pánské plavky

V Saúdské Arábii by prý žena v bikinách dopadla velice špatně - takový argument používají odpůrci celotělových plavek na českých koupalištích. Jenže arabský svět není jen Saúdská Arábie a třeba v Libanonu je přístup ke koupací módě velmi liberální. V letních měsících se na tamních plážích potkávají skoro nahá opálená těla se ženami oblečenými od hlavy až ke kotníkům.

Tento článek je více než rok starý.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláž v libanonském městě Byblos

Pláž v libanonském městě Byblos | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V bikinách se koupu vždycky, nikdo tady na mě neciví, nikdo mi neřekne ani slovo. A je nás tu spousta takhle oblečených, vždyť se podívejte," ukazuje Jasmín a s přítelem Sámirem usrkávají každý z lahve piva v ruce. Přijeli sem z 80 kilometrů vzdáleného Bejrútu, zrovna si tady zapíchli slunečník do písku a chystají se do vody.

Je jedno, jestli jste muslim nebo buddhista. Jste svázáni kulturou, říká o burkinách egyptský křesťan

Číst článek

Ženy, které se o kousek dál koupou zahalené, Sámirovi nevadí. "Ať se koupou, v čem chtějí, v tom, v čem se cítí pohodlně. Je to jejich volba, mají svobodu stejně tak, jako my máme svobodu koupat se v tomhle," říká Radiožurnálu. Podle Sámira se v bikinách koupou jak některé libanonské křesťanky, tak i muslimky. "Mnohem víc to závisí na životním stylu než na tom kterém náboženství."

Veřejná pláž u Týru na jihu Libanonu je prý jedna z nejhezčích v zemi. A žen a dívek v bikinách je tu spousta i přesto, že je tahle oblast považovaná na libanonské poměry spíš za konzervativnější.

Nic se nezakazuje

Ale spousta je tu i rodin se ženami zahalenými. Muhammad se přijel vykoupat s dětmi, manželkou a tetou. Obě mají na sobě celotělové plavky, kterým se na Západě říká burkiny.

Veřejná pláž u Týru na jihu Libanonu - přístup ke koupací módě je tady velmi liberální. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

"Já osobně jsem proti tomu, aby moje žena nosila bikiny, ale jiným to nevadí. Každý na to má svůj názor, každý má své přesvědčení. Nám vyhovují takovéhle plavky," ukazuje Muhammad na tetu Umm Nauras, která zrovna vychází z vody.

"Tady se nic nezakazuje. Tady je to otázka osobní svobody. My jsme praktikující muslimové, takže se koupu v plavkách, které odpovídají naší víře." Společnost dalších žen oděných jen v malých kouskách plavek jí nijak nepřekvapuje. Je to ostatně Libanonka.

"Ne, když se vedle mě koupe někdo v bikinách, tak mi to nevadí, je to každého osobní věc. Ale naopak jsou v Libanonu místa, kam zakazují chodit ženám zahaleným," říká Umm Nauras o některých soukromých plovárnách a bazénech.

Veřejná pláž u Týru na jihu Libanonu - přístup ke koupací módě je tady velmi liberální. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Podle toho, co se dozvídám o kodexu libanonských pláží, mám pocit, že se větší omezení vztahují na muže než na ženy. Velmi malé pánské plavky by zřejmě skončily přinejmenším domluvou místních. Všichni muži se tu totiž koupou v šortkách. A ještě s něčím by tu mohl být problém.

"Jsme tu zvyklí na všechno, v tomhle je tu svoboda. Ale není to svoboda do té míry, jako na Západě. Tam jsou i nudistické pláže, a to je tady nepřijatelné," upozorňuje mě Taha z nedaleké Nabatíje. Je tedy jedno co, ale aspoň něco je dobré mít na libanonské pláži na sobě.

Veřejná pláž u Týru na jihu Libanonu - přístup ke koupací módě je tady velmi liberální. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme