Se Sarkozym se vrací z Čadu sedm ze 17 zatčených Evropanů

Úřady v Čadu propustily sedm ze 17 Evropanů, zadržovaných v souvislosti s údajným únosem asi stovky dětí. Na svobodu se dostali tři francouzští novináři a čtyři španělské letušky. Všichni byli zatčeni v Čadu spolu se členy organizace Zoeina archa. Dál ale čelí obvinění z únosu nezletilých a z podvodu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes překvapivě navštívil hlavní čadské město Ndjamenu. Naznačil, že bude usilovat o to, aby byli členové Zoeiny archy souzeni ve Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy se skupinou propuštěných | Zdroj: ČTK

Návštěva Sarkozyho v Čadu byla nečekaná. Francouzský prezident se rozhodl jednat přímo na místě s prezidentem Idrissem Débym o osudu členů organizace Zoeina archa, jejíž činnost zřejmě byla v rozporu se zákony obou zemí, jak je stále patrnější.

Podle smlouvy mezi Francií a Čadem mohou být obvinění souzeni nejen v Čadu, ale také ve Francii, a cílem Sarkozyho cesty zřejmě bylo i zdůraznit tuto variantu. Sarkozy také rozhodně prohlásil, že tato aféra nebude mít žádný vliv na vyslání jednotek do Čadu.

Sarkozyho prezidentské letadlo spolu s propuštěnými novináři a letuškami se nejprve zastaví v Madridu a poté zamíří do Paříže.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme