Se sněhovou kalamitou bojuje většina Evropy

Vydatné sněžení ochromilo dopravu v celé střední Evropě. Kalamitu hlásí Bratislava a východní část Rakouska, včetně metropole Vídně. Ochromeno bylo jižní Polsko a potížím se nevyhnulo Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tramvaj s pluhem odklízí sníh ve Vídni | Zdroj: ČTK

Během noci napadlo v Bratislavě deset až 20 centimetrů sněhu. V ulicích byly zácpy, městská hromadná doprava jezdila se zpožděním. Sněží také na středním a východním Slovensku, situace se komplikuje zejména na Oravě a v okresech Martin, Prešov a Košice.

Kvůli silnému větru se na některých úsecích tvoří závěje. Doprava na horských přechodech je omezena. Zatímco Donovaly na středním Slovensku jsou pro kamiony neprůjezdné, na přechodech Šturec, Čertovica, Vernár a Lysá Poľana je zapotřebí použít sněhové řetězy.

V Rakousku zasáhla kalamita zejména východ země. Ochromeny jsou dálniční tahy. Kamiony, které uvízly napříč silnic, zablokovaly dopravu například na dálnici A1 mezi dolnorakouskými městy Amstetten a Ybbs. Na dálničním obchvatu Vídně A21 vyžadují úřady u kamionů zimní výbavu. Zpoždění nabírají i vlaky a letadla.

S velkými problémy se potýká samotná metropole. Se sněhem bojuje ve Vídni 1400 silničářů s a 180 vozy silniční údržby. Odborníci apelují na řidiče, aby svá auta raději nechali doma. Až do večera jsou zrušeny placené parkovací zóny. Sněhová nadílka ale zkomplikovala také provoz tramvají. V Alpách vládne nadále značné riziko padajících lavin.

V Polsku panuje nejhorší situace ve Velkopolském vojvodství, kde některé cesty pod sněhem úplně zmizely. Na státní silnici z Poznaně do Varšavy se vytvořily dlouhé kolony, pohybující se rychlostí několika kilometrů za hodinu. Provoz na trase z Gniezna do hlavního města se zastavil úplně. Okresní a místní silnice jsou zcela neprůjezdné a řidičům nepomůže ani zimní výbava.

V polských Krkonoších platí zákaz vycházení nad horní hranici lesa. Lavinové nebezpečí je na čtvrtém stupni z pětibodové škály. Horská služba varuje především milovníky extrémních sporů, kteří se často pouštějí do nebezpečných míst, a radí všem návštěvníkům hor, aby ven raději vůbec nevycházeli.

Severní vítr působí na vznik velkých sněhových převisů, na hřebenech intenzivně sněží a viditelnost je do deseti metrů, řekl Maciej Abramovič, šéf krkonošské horské služby. Podobná varování zaznívají i z polských Beskyd, na kterých leží až dva a půl metru sněhu a teplota se v nejvyšších partiích pohybuje kolem -20 stupňů.

Na jihu Německa způsobilo sněžení dopravní chaos a stalo se příčinou řady dopravních nehod. Nejčastěji jsou dopravní těžkosti hlášeny z Bavorska. Nasazeno bylo na 380 příslušníků záchranných jednotek. Dva řidiči nákladních aut jsou těžce zraněni, mezi postiženými je také sedm lehce zraněných školáků, jejichž autobus na zledovatělé silnici u Augsburku sjel ze silnice a převrátil se.

Kvůli hustému sněžení se zpozdilo na 200 letů z mnichovského mezinárodního letiště a také dálnice A8 Mnichov-Salzburg musela být na hodinu uzavřena a sněhová vánice tam doposud brzdí dopravu. Nepřízeň počasí ale paradoxně nahrála policii. Při kontrole bezdomovce, který se hřál na letišti v Düsseldorfu, odhalila zběhlého vězně.

Martin Dorazín, Marie Woodhamsová, Renata Havranová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme