Se Sobotkou odletěl do USA i zraněný český voják. Prohlédne ho tam ortoped

S delegací premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se v New Yorku účastní summitu o bojích proti Islámskému státu, přiletěl do Spojených států také zraněný český voják. Desátník Josef Brychta má problémy s nohou, prohlédne ho proto americký ortoped.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci hlídají základnu v Bagrámu | Foto: plk. Jana Růžičková, Generální štáb Armády ČR

Desátník Brychta loni hlídal odpaliště raket a cestu k základně Bagrám v Afghánistánu. Přitom utrpěl střelné zranění levé nohy.

Musel odcestovat zpět do České republiky, kde se mu věnovali lékaři. Má za sebou už asi 15 operací, jeho stav přesto stále není uspokojivý. Voják například pořád chodí o berlích.

Obrátil se proto na nadaci Regi Base a ta se rozhodla, že mu ve Spojených státech zajistí vyšetření ještě u jiného lékaře. Desátník Brychta se tak dozví, jestli bude někdy normálně chodit.

„Zatím tady takovou jistotu nemáme. Čeští lékaři jsou optimističtí, že by takovou cestu našli, ale my jsme už vstoupili do jednání s americkou nemocnicí a vyžádali jsme si ještě jejich revizní posouzení, které může vyznít právě i v souladu s názory českých lékařů,“ říká předsedkyně nadace Jindra Pavlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S delegací premiéra Bohuslava Sobotky přiletěl do New Yorku také zraněný český voják

Český rozhlas se snažil získat reakci Ústřední vojenské nemocnice v Praze, ta ovšem podle tiskového odboru odpoví nejdříve zítra.

Zraněnému vojákovi se bude za oceánem věnovat ortoped J. Dean Cole z Florida Hospital. Po vyšetření se desátník Brychta vrátí s delegací premiéra Sobotky zpět do České republiky.

Američtí lékaři mezitím rozhodnou, jestli mohou vojákovi pomoci, nebo jestli léčbu zvládnou čeští odborníci. V úvahu pak připadá i hledání jiného zdravotnického zařízení v zahraničí, nemusí jít ale nutně o Spojené státy.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme