Připravili jsme žalobu na Salviniho, oznámila Racketeová. ‚Gangsterů se nebojím,‘ řekl ministr

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 zažaluje italského ministra vnitra Mattea Salviniho za urážku. Informovala o tom v pátek agentura Reuters, která se odvolává na právního zástupce mladé ženy. Jedenatřicetiletá kapitánka Carola Racketeová, která na ostrov Lampedusa přepravila 40 migrantů, je vyšetřována kvůli možnému napomáhání nelegální migraci a ohledně toho, že nebrala v potaz pokyny veřejných činitelů.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

V úterý byla Racketeová propuštěna z domácího vězení. Soud rozhodl, že neporušila zákon, když prolomila námořní blokádu, protože dopravením zachráněných migrantů do přístavu vykonávala svou povinnost chránit lidské životy. Loď Sea-Watch 3 byla dočasně zabavena. Žena bude vyslýchána příští týden.

Soud zrušil domácí vězení pro kapitánku lodi s běženci, Itálie ji chce vyhostit

Číst článek

Salvini je šéfem krajně pravicové strany Liga a ve vládě prosadil tvrdou protiimigrační politiku. Racketeovou opakovaně veřejně pranýřoval, nazval ji mimo jiné pirátkou a sliboval, že bude z Itálie vyhoštěna.

„Připravili jsme žalobu na ministra Salviniho,“ řekl rozhlasové stanici Radio Cusano Campus kapitánčin právní zástupce Alessandro Gamberini. Italský ministr vnitra podle něj podněcuje k nenávisti.

Racketeová se skrývá na tajném místě, protože jí na sociálních sítích vyhrožovali znásilněním a smrtí.

Německo přijme asi třetinu běženců z lodi Sea-Watch 3. Na kapitánku se vybralo přes 30 milionů korun

Číst článek

„Žaloba za urážku je způsob, jak vyslat signál. Když jsou lidé nuceni zaplatit hodně peněz, tak pochopí, že nemohou druhé bezdůvodně urážet,“ řekl Gamberini. Narážel tak na pokutu, kterou Salvini bude muset zaplatit, pokud soud prohraje.

Italský ministr vnitra a vicepremiér se na blížící proces podle všeho těší, uvedla agentura Reuters. „Ona porušila zákon, zaútočila na italskou vojenskou loď a teď mě bude žalovat,“ reagoval. „Gangsterů se nebojím, a už vůbec ne bohaté a rozmazlené německé komunistky!“ napsal Salvini na twitteru.

Útokem na vojenskou loď Salvini myslel kolizi v přístavu, když loď Sea-Watch 3 minulý týden při nepovoleném vplutí do přístavu přimáčkla policejní člun k přístavní hrázi. V úterý ale soud vyhodnotil, že šlo o neúmyslný čin, a navíc došel k závěru, že člun policistů lze pokládat za vojenskou loď jen v mezinárodních vodách. Ministr vnitra kapitánce za neobratný manévr hrozil deseti lety vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme