Loď Sea-Watch 3 míří do Středozemního moře zachraňovat migranty. Čtyři měsíce byla odstavená

Loď Sea-Watch 3 stejnojmenné německé humanitární organizace po čtyřměsíční nucené pauze opět míří do Středozemního moře zachraňovat migranty v nouzi. Plavidlo koncem března zabavily italské úřady kvůli údajným technickým nedostatkům, ve středu loď po úpravách vyplula ze španělského přístavu Burriana směrem k Itálii, uvedla organizace na twitteru.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Sea-Watch 3 míří do Středozemního moře zachraňovat migranty | Foto: Darrin Zammit Lupi | Zdroj: Reuters

Zákaz vyplutí na moře kvůli technickým nedostatkům dostaly od italských úřadů rovněž další záchranné lodě nevládních organizací včetně plavidel Open Arms, Sea-Eye 4 či Alan Kurdi.

Německá kapitánka Racketeová opustila Itálii. Její výpověď u soudu trvala čtyři hodiny

Číst článek

V provozu tak na dlouhou dobu zůstala pouze loď Ocean Viking, kterou provozuje francouzská organizace SOS Méditerranée. Organizace Sea-Eye začátkem týdne informovala, že svou loď Alan Kurdi z důvodu nedostatku financí na provoz prodala italské organizaci ResQ.

Loď Ocean Viking se tento týden rozhodla podpořit Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC), která uvedla, že při plavbě do Evropy už letos zahynulo téměř 800 utečenců, což je třikrát více než ve stejném období loni.

Německo přijme asi třetinu běženců z lodi Sea-Watch 3. Na kapitánku se vybralo přes 30 milionů korun

Číst článek

O silném náporu migrantů hovoří i italské úřady, podle nichž letos do Itálie doplulo už skoro 25 000 lidí, loni to ve stejném období bylo něco přes 10 000.

Jen na italský ostrov Lampedusa dorazilo od začátku července skoro 3000 migrantů, za čtvrtek tam přistálo sedm lodí se 140 běženci na palubě, uvedla agentura APA. Středisko pro migranty na ostrově s kapacitou pro 250 osob je prakticky neustále přeplněné, aktuálně v něm pobývá asi 800 lidí.

Do tragických statistik úmrtí migrantů na moři ve čtvrtek přibylo 17 obětí lodního neštěstí poblíž Tuniska, kde se potopilo plavidlo s migranty ze Sýrie, Egypta, Súdánu, Eritreje, Mali a Bangladéše, kteří mířili z Libye do Itálie. Asi 380 lidí pobřežní stráž zachránila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme