Distribuce vakcín v Evropské unii není spravedlivá, tvrdí rakouský kancléř Kurz a žádá nápravu

Vakcíny proti covidu-19 nejsou v Evropské unii rozdělované spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli. Na rychle svolané tiskové konferenci to v pátek prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz s tím, že porovnával údaje z Rakouska s čísly některých dalších členských zemí včetně Česka. Mluvčí Evropské komise k tomu uvedl, že země mohou po vzájemné dohodě upravovat množství původně objednaných vakcín.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | Zdroj: Reuters

Určité státy podle Kurze získají dostatečný počet očkovacích látek k imunizaci celého svého obyvatelstva již v květnu, zatímco jiné až koncem léta či na podzim, poznamenal. Uvedl například, že Malta obdrží do konce června třikrát více dávek v přepočtu na počet obyvatel než Bulharsko, Chorvatsko pak za stejnou dobu získá dvakrát méně než Nizozemsko.

Česko nepozastaví očkování vakcínou od AstraZeneca. ‚Podezřelá šarže u nás není,‘ uvedl kontrolní ústav

Číst článek

Vyzval proto k nápravě současného stavu a k větší transparentnosti ohledně distribučního procesu mezi jednotlivými státy. Jako příčinu vidí kancléř postranní jednání v takzvaném řídícím výboru Evropské unie (steering board), který podle něj působil jako „bazar“, v němž se uzavíraly dodatečné dohody mezi členskými státy a farmaceutickými firmami. „Musí být vyjasněno, jak vypadají smlouvy ve steering boardu,“ prohlásil Kurz a dodal, že je obtížné se dostat k informacím, „protože všichni členové podepsali ujednání o utajení“.

„Hlavní otázkou musí být, jak to půjde dál v příštích měsících. Pokud se bude pokračovat v tomto trendu, dojde k masivní nerovnosti v EU,“ řekl Kurz a dodal, že skutečné dodávky „odporují duchu Evropské unie“ i ujednání šéfů států a vlád z 21. ledna. Kurz řekl, že dosud o záležitosti hovořil s protějšky z Belgie, Řecka, Polska, Slovinska a Česka a ještě v pátek povede další rozhovory. Mnoho šéfů vlád bylo podle něj nerovnoměrnými dodávkami překvapeno.

Solidarita mezi státy

Evropská komise rozděluje vakcíny ze společných nákupů mezi země podle počtu jejich obyvatel s cílem umožnit všem stejné výchozí podmínky. Mluvčí unijní exekutivy v pátek uvedl, že státy nemusejí využít všechny své přidělené dávky.

Bláha z Hlídače státu: Naočkovat sedm milionů lidí do konce prázdnin je reálné, Sputnik by dorazil až potom

Číst článek

„Je možné, že na základě diskusí mezi členskými státy je se společností dojednán nový klíč distribuce vakcín,“ uvedl mluvčí Stefan De Keersmaecker možnou příčinu nerovného rozdělování očkovacích látek. Například Maďarsko nedávno uvedlo, že nehodlá využít své právo na nákup všech vakcín od firmy Moderna, což dává šanci na jejich nákup dalším zemím. Členské země také mohou poskytnout větší podíl ze společných nákupů státům, které jsou v těžké situaci, z čehož v průběhu března těží například Česko, které získalo 100 000 vakcín z navýšené dodávky firem Pfizer a BioNTech.

Separátní smlouvy s výrobci mluvčí komentovat odmítl. Komise se přitom v minulých měsících k některým individuálním kontraktům s firmami dodávajícími celé Evropské unii, které uzavřelo například Německo, vyjadřovala kriticky.

Státy by si podle komise měly během prvního čtvrtletí mezi sebe rozdělit okolo 100 milionů dávek schválených vakcín, ve druhém kvartále to pak má být zhruba trojnásobek. Mluvčí komise v pátek zopakoval, že toto množství by mělo stačit ke splnění cíle, jímž je naočkovat 70 procent dospělých lidí v EU do konce léta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme