Rakouský kancléř Kurz končí v čele vlády. Krok vysvětlil nařčením z korupčního jednání

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v sobotu večer oznámil, že končí ve funkci. Politik, podezřelý v korupční kauze, uvedl, že svým odchodem chce zabránit chaosu a nestabilitě. Kurz navrhl, aby na jeho místo v čele rakouské vlády nastoupil ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Zelení Kurzovo oznámení uvítali a potvrdili ochotu pokračovat ve vládní koalici s lidovci, uvedla Austria Presse Agentur.

Vídeň (Aktualizováno: 22:34 9. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurz si plánuje ponechat své místo v čele Rakouské lidové strany a stát se předsedou strany v parlamentu | Foto: Dominic Ebenbichler | Zdroj: Reuters

Kurz neodchází z nejvyšších pater politiky úplně, zůstane ve funkci předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP). Zároveň chce nově zastávat funkci předsedy lidoveckého poslaneckého klubu v Národní radě.

Kurz v sobotu v krátkém vystoupení před novináři zdůraznil, že krok neznamená přiznání viny. Obvinění, která jsou vůči němu vznášena, opět označil za falešná.

Pětatřicetiletý Kurz v posledních dnech čelil stále silnějšímu tlaku opozice i menšího koaličního partnera, jímž jsou Zelení.

Jejich předseda a vicekancléř Werner Kogler prohlásil, že Kurz není způsobilý zastávat úřad kancléře a postavil jej před ultimátum: pokud sám neodstoupí, bude mu na úterní mimořádné schůzi Národní rady hrozit hlasování o vyslovení nedůvěry a koalice skončí.

Požadavky Zelených

Zelení rovněž v pátek vyslovili požadavek, aby lidovci ve vládě Kurze nahradili někým bezúhonným.

„Moje země je pro mě důležitější, než má osoba,“ řekl v sobotu Kurz. Lidovecký vládní tým však podle něj má pokračovat v práci.

Státní zastupitelství vyšetřuje Kurze a několik jeho nejbližších kolegů kvůli podezření, že v roce 2016 nechali za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v Kurzův prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Všichni obvinění popírají.

Rakouský kancléř Kurz končí v čele vlády. Krok vysvětlil nařčením z korupčního jednání

Číst článek

Kogler v sobotu Kurzův krok uvítal. „Považuji to vzhledem k aktuální situaci za správný krok pro budoucí práci vlády odpovědné za Rakousko a pro respekt Rakouska v zahraničí,“ prohlásil večer vicekancléř.

„Spolupráce s ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem byla dosud velmi konstruktivní,“ naznačil Kogler ochotu přijmout Kurzem navrhované řešení. Se Schallenbergem chce jednat v neděli. Později Kogler dodal, že byla zvolena varianta, kterou lidovcům navrhli Zelení, tedy že vláda může pokračovat se Schallenbergem v čele.

,Dávno očekávaný krok‘

Spolkový manažer opoziční Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) Christian Deutsch v sobotu kancléřovo odstoupení označil za dávno očekávaný krok.

Rakouský kancléř Kurz je vyšetřován kvůli podezření z korupce. V sídle jeho strany proběhla razie

Číst článek

To, že se Kurz nestáhl zcela a chce pokračovat jako šéf poslaneckého klubu, jako by se nic nestalo, podle Deutsche ukazuje, že Rakouská lidová strana nechce nic měnit a neúnavně pokračovat v „systému Kurz“.

Podle deníku Der Standard Kurzův krok nepřekvapil prezidenta Alexandera Van der Bellena, který na konci týdne jednal se všemi předsedy parlamentních stran. K dalšímu postupu by se mohla hlava státu vyjádřit nejdříve v neděli.

Každý šéf vlády jmenovaný prezidentem musí disponovat většinou v Národní radě. Odcházející kancléř musí před uvedením do funkce toho nového formálně podat písemnou demisi. Výměna v kancléřské funkci se tak dá očekávat až v pondělí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme