Rakouský prezident Van der Bellen jmenoval novou vládu lidovců a Zelených. Podruhé je kancléřem Kurz

Nová vláda Rakouské lidové strany (ÖVP) a Zelených v úterý do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena složila slavnostní přísahu. V jejím čele stane třiatřicetiletý Sebastian Kurz, který bude nejvyšší vládní post zastávat již podruhé. Je to poprvé, co se rakouští Zelení budou podílet na spolkové vládě. Sedmnáctičlenný kabinet přichází s ekologickým programem i plánem přísnější kontroly migrace a integrace cizinců.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projev prezidenta Alexandera Van der Bellena k jmenování nové rakouské vlády | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Prezident podle agentury DPA řekl, že Rakušané i on sám mají od nové koalice „velká očekávání“. Vláda by se měla „plynule, klidně a svědomitě“ pustit do práce a starat se zejména o důvěru lidí. „Tato důvěra není samozřejmá,“ uvedl prezident a bývalý šéf strany Zelených Van der Bellen.

Vztahy s Rakouskem bude dál ovlivňovat jádro. Kurz má vládu se Zelenými díky pragmatismu, říká analytička

Číst článek

Strany o vytvoření koalice vyjednávaly téměř tři měsíce od předčasných voleb, které se uskutečnily 29. září. Minulý týden oznámily uzavření dohody a představily programové priority. Ty zahrnují cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040, snížit daně či důrazněji prosazovat integraci cizinců do rakouské společnosti.

Stejně jako předchozí rakouské vlády bude i Kurzův druhý kabinet odpůrcem jaderné energetiky. Programové prohlášení hovoří o nutnosti bránit diplomatickou cestou výstavbě či rozšíření jaderných elektráren zejména v sousedních zemích, tedy včetně Česka.

Předseda lidovců Kurz se stane kancléřem již podruhé, jeho předchozí kabinet se loni rozpadl po necelém roce a půl kvůli korupční aféře předsedy koaliční Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho.

Pátá evropská vláda se Zelenými

Kurzova ÖVP, která drtivě vyhrála zářijové parlamentní volby, bude mít ve vládě jasnou převahu. Kromě funkce kancléře bude mít jednoho státního tajemníka a deset ministerstev, včetně resortu financí, obrany, vnitra a zahraničí. Zeleným připadnou čtyři pozice ministrů a jednoho státního tajemníka. Poprvé budou mít ve vládním týmu početní převahu ženy.

Historické rozhodnutí. Rakouští Zelení posvětili spolupráci s Kurzem a poprvé vstoupí do vlády

Číst článek

V Evropě jsou nyní strany zelených v koaličních vládách ve Finsku, Švédsku, v Lucembursku a v Litvě, poprvé nyní zasedli ve vládě také v Rakousku, kde v úterý rakouský prezident Alexander Van der Bellen jmenoval novou koaliční vládu Rakouské lidové strany a Zelených.

Rakouští Zelení ve vládě dosud nebyli. Po debaklu v minulých volbách, kdy získali jen 3,8 procenta hlasů, loni v září slavili triumf se ziskem 13,9 procenta a zajistili si tak nově 26 křesel v parlamentu.

Tato levicová, ekologicky zaměřená strana vznikla v roce 1986 sloučením organizací Spojení zelení Rakouska (VGÖ) a Alternativní kandidátka Rakouska (ALÖ). Z původního názvu Zelená alternativa se v roce 1995 oficiálně přejmenovali na Zelení – Zelená alternativa. Poprvé do parlamentu se dostali v roce 1986, od října 2017 je vede Werner Kogler.

Ve svém programu rakouští Zelení nadále vyjadřují přání, aby Česko a další sousední země upustily od využívání jaderné energetiky. Velké zisky v posledních volbách zaznamenali i díky aktuálnímu tématu boje proti změnám klimatu. Mezi jejich předvolební témata patřila čistá politika.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme