Kurz s obrovským náskokem vyhrál rakouské volby. Prezident ho příští týden pověří sestavením vlády

V předčasných parlamentních volbách v Rakousku jasně zvítězila lidová strana bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Lidovci získali 38,4 procenta hlasů, vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které zveřejnilo ministerstvo vnitra. Druzí jsou s nejhorším výsledkem od druhé světové války sociální demokraté. Prezident Van der Bellen oznámil, že příští týden Kurze pověří sestavením vlády.

Vídeň (Aktualizováno: 22:04 29. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporovatelé Sebastiana Kurze ve štábu lidovců. | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Kurzovi lidovci (ÖVP) získali 38,4 procenta hlasů. Druhé sociální demokraty (SPÖ) podle propočtů volilo s 21,5 procenta lidí.

Na třetím místě se umístili Svobodní (FPÖ), kteří získali 17,3 procenta hlasů. Předseda Norbert Hofer uvedl, že se jeho strana připravuje na odchod do opozice, kde by se měla modernizovat. 

Kdo je Sebastian Kurz? ‚Zázračné dítě‘ rakouské politiky, jemuž k úspěchu pomohla i migrační krize

Číst článek

Historický úspěch slaví i Zelení, kteří se do parlamentu vrátí díky zisku 12,3 procenta. V parlamentu bude také liberální strana NEOS (7,4 procenta).

Do oficiálních výsledků není započítán ještě téměř milion hlasů, hlavně z korespondenčního hlasování.

Prezident Van der Bellen hodlá příští týden zahájit rozhovory s předsedy všech politických stran, které se v neděli dostaly do parlamentu. Po jejich skončení pověří „vítěze voleb“ sestavením nové vlády. Kurzovi prezident k vítězství poblahopřál.

Sebastian Kurz byl podle předvolebních průzkumů favoritem a čekalo se, jak dopadnou ostatní strany, a zda dosavadní kancléř opět složí vládu s protiimigrační Svobodnými, nebo naváže spolupráci s jiným koaličním partnerem.

„Málokdy se mi nedostává slov, ale dneska to tak je,“ prohlásil v neděli navečer Kurz. „Byly to těžké čtyři měsíce, ale teď nás lidé zvolili znovu,“ uvedl s odkazem na dobu, která uplynula od pádu koaliční vlády ÖVP a FPÖ.

„Je to pro nás historický den, každý další krok si dobře rozmyslím,“ řekl později Kurz. Předseda lidovců uvedl, že jednat chce se všemi zbylými stranami. 

Největší rozdíl od války

Na základě prognózy ORF by většinu v 183členném parlamentu mohla mít vláda lidovců se svobodnými, lidovců se sociálními demokraty, ale překvapivě také koalice lidovců se zelenými. Před volbami se hovořilo o tom, že by lidovci a zelení museli přibrat do trojkoalice také NEOS.

Podle agentury APA je rozdíl mezi výsledkem první a druhé strany s více než 16 procenty největší od druhé světové války. Dosud nejhoršího výsledku sociální demokracie dosáhla v roce 2013 (26,82 procenta).

Die ersten Zahlen von SORA und ARGE - alle Entwicklungen unter:
krone.at/2005418

17:22 – 29. 09. 2019

3 4

FPÖ ztratila oproti volbám v roce 2017 zhruba deset procentních bodů. Podle všeho je voliči potrestali za aféru kolem bývalého předsedy a někdejšího vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho, která letos v květnu vedla k pádu koaliční vlády ÖVP a FPÖ. Voliči podle generálního tajemníka Harald Vilimskyho stranu pověřili, aby se pokusila o „nový začátek“.

Rekordní výsledek Zelených s nadšením přijal předseda strany Werner Kogler. Ať už bude jeho strana ve vládě či v opozici, hodlá z Rakouska učinit „národ ochrany životního prostředí, klimatu a přírody“. Jednání s lidovci je Kogler otevřený, směr, kterým se lidovci v koalici se svobodnými ubírali, by se ale podle něj musel „radikálně změnit“, aby se o vládě mohlo jednat.

Gratulace Kurzovi

Na twitteru vítězi voleb pogratulovali premiér Andrej Babiš i ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Gratuluji Sebastianu Kurzovi k úspěchu v parlamentních volbách! Přeji našim sousedům konstruktivní jednání při sestavování nové proevropské vlády a již se těším na další česko-rakouskou spolupráci!“ napsal Petříček.

Podle šéfa ODS Petra Fialy vítězství Sebastiana Kurze ukázalo, že „že rozumná konzervativní politika má v Evropě jasné místo. Gratuluji jemu, i všem, kteří věří ve standardní politické strany,“ napsal na twitteru. 

Ve štábu lidovců se slavilo od půl 6, kdy se objevily první odhady výsledků ukazující, že strana zřejmě získá 71 křesel. Několikrát se tam skandovalo jméno pravděpodobného budoucího kancléře Kurze. 

Korespondenční hlasování

Svůj hlas v předčasných parlamentních volbách mohlo odevzdat celkem 6,4 milionu voličů, víc než milion z nich letos využil možnosti korespondenčního hlasování či hlasování na voličský průkaz mimo místo trvalého bydliště.

Hlasy z korespondenční volby se budou sčítat v pondělí a hlasy odevzdané na voličské průkazy až ve čtvrtek. V aktuálním oficiálním výsledku tak není započítán asi milion hlasů, podle dřívějších odhadů to je až jedna pětina všech odevzdaných hlasů.

Podle agentury APA se dá po čtvrtečním sečtení všech hlasů čekat posun v řádu desetin procent. Konečné rozdělení mandátů v parlamentu tak bude jasné až v závěru příštího týdne.

cha, pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme