Sebevražedný atentátník zabil na svatbě v Kábulu přes 60 lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát

Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných. Oznámilo to v neděli afghánské ministerstvo vnitra. Mezi oběťmi jsou ženy a děti. K atentátu se podle Reuters v neděli přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Radikální hnutí Tálibán odpovědnost popřelo. Afghánský prezident Ašraf Ghaní řekl, že Tálibán se nemůže odpovědnosti zřeknout, protože poskytuje základnu teroristům.

Aktualizováno Kábul (Aktualizováno: 12:29 18. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatební sál po výbuchu | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

Tálibán útok označil za „zakázaný a neospravedlnitelný“. Islámský stát se v minulosti přihlásil k několika útokům na šíity v Afghánistánu. Je to nejkrvavější atentát v afghánské metropoli od loňského ledna, kdy při pumovém útoku na sanitku zemřelo 103 lidí.

Výbuch nastal ve svatebním komplexu v západní části hlavního města, kde žije mnoho příslušníků menšinového šíitského etnika Hazárů. Atentátník se odpálil u pódia, kde hráli hudebníci. Hazárové se hlásí k šíitské větvi islámu, zatímco většina Afghánců vyznává sunnitský islám. Hazárové jsou opakovaně cílem atentátů ze strany sunnitských extremistů.

V souvislosti s útokem sebevražedného atentátníka během svatebního obřadu v Kábulu dne 17. 8. 2019, který si vyžádal přes 60 obětí na životech včetně dětí, vyslovuje @MZV ČR své rozhořčení a vyjadřuje upřímnou soustrast a účast rodinám a blízkým všech obětí i zraněným osobám.

10:14 – 18. 08. 2019

28

„Všichni utíkali,“ popsal situaci po výbuchu jeden z přeživších číšníků. Explozi nepřežilo několik jeho kolegů. „Viděl jsem mnoho žen a dětí, jak křičí a pláčou,“ dodal.

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura AFP, vynášeli přivolaní policisté z budovy mrtvá těla. Mluvčí ministerstva vnitra potvrdil, že pachatelem útoku byl sebevražedný atentátník.

K útoku došlo den po atentátu v mešitě u pákistánského města Kvéta, kde zemřeli čtyři lidé včetně bratra vůdce afghánského Tálibánu Háfize Ahmadulláha. Tálibán ale sobotní akci v Kábulu v prohlášení odsoudil a popřel, že by se na ní podílel.

Atentát v ranní špičce si v Kábulu vyžádal 14 mrtvých a 145 zraněných. K útoku se přihlásil Tálibán

Číst článek

Přítomnost USA v zemi

Agentury také připomínají, že Spojené státy s hnutím Tálibán jednají o omezení vojenské přítomnosti USA v Afghánistánu. Odsun vojáků Washington podmiňuje tím, že Tálibán přeruší vazby na extremistické skupiny.

Svatební oslavy v Afghánistánu, kterých se obvykle účastní stovky lidí, probíhají ve dvou sálech, kde se odděleně baví muži a ženy. Výbuch nastal v sekci určené pro muže. Na svatbu bylo pozváno kolem 1200 hostů, řekl agentuře AP Ahmad Omin. Ženil se bratranec jeho otce.

„Byl jsem se ženichem ve druhé místnosti, když jsme uslyšeli výbuch. Pak už jsem nemohl nikoho najít. Všichni v sále leželi,“ popisuje neštěstí Omin.

Smrtící exploze přerušila více než týden trvající klid v hlavním městě Afghánistánu. Před deseti dny rušnou západní částí Kábulu otřásl výbuch silné nálože ukryté hnutím Tálibán v autě. Útok, který byl namířený proti afghánským bezpečnostním silám, zabil 14 lidí a dalších 145 zranil. Většinu obětí tvořili civilisté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme