Sebevraždám tibetských mnichů chce Čína bránit sociálními dávkami

Peking slibuje vyplácet tibetským mnichům penze, zdravotní pojištění a sociální příspěvky. Benefity mají údajně duchovním pomoci v těžkých životních podmínkách a zabránit jejich častým sebevraždám. Jen od března se v oblastech obývaných hlavně Tibeťany upálilo jedenáct mnichů a mnišek. Všichni z nich bojovali za samostatnost Tibetu a návrat dalajlámy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetští mniši

Tibetští mniši | Zdroj: Reuters

Tibetským mnichům budou nově vypláceny sociální dávky a příspěvky na bydlení a důchod. Strana jim také zdarma zajistí zdravotní pojištění. Do všech klášterů by navíc měla být zavedena elektřina, voda, telefonní přístroje, rádia a televize.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové politice Pekingu vůči tibetským mnichům mluvila asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková v Odpoledním Radiožurnálu

To vše v rámci rozvoje tibetských oblastí a zlepšení komunikace. Celkem slibuje komunistická vláda investovat do Tibeťanů 60 milionů dolarů, což je v přepočtu něco přes miliardu českých korun.

Podle některých názorů jde ze strany Číny o uplatnění metody cukru a biče. Sama Komunistická strana Tibetu ve svém prohlášení napsala, že i do klášterů obývaných více než 20 mnichy mají být nově umístěni jeden až dva speciální ‘pomocníci‘, v překladu agenti dohlížející na pořádek.

Vláda tedy do Tibeťanů investuje miliony dolarů, na druhou stranu ale jakýkoli odpor hodlá trestat ještě přísněji než v minulosti.

Už teď jsou tibetské oblasti v západní části provincie S-čchuan, odkud upálení mniši a mnišky pocházeli, pod přísnou kontrolou. Nikdo ze zahraničních novinářů nebo cizinců tam nemá přístup a podle místních v ulicích patrolují posílené hlídky policistů s hasicími přístroji.

ČTĚTE TAKÉ: Studiu lidských práv se nejvíce věnují v Číně

Pokud jde o sebevraždy mnichů, Komunistická strana Tibetu je vysvětluje jejich těžkými životními podmínkami. V médiích jsou pak tito mniši označováni za teroristy nebo zbloudilé ovce, navedené k sebeupálení provokatérem dalajlámou.

O dalajlámovi dokonce na víkendovém sjezdu komunistické strany jeden z politiků řekl, že ‘nikdy nepřestane osnovat separatistická spiknutí a bojovat za odtržení Tibetu‘.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme