Sebevraždy mezi americkými vojáky vzrostly meziročně o 15 procent. Podle velení situaci zhoršil covid

Počet sebevražd mezi členy americké armády v loňském roce vzrostl oproti předchozímu roku o 15 procent. Zatímco v roce 2020 si vzalo život 580 vojáků, v roce 2019 tak učinilo 504 příslušníků ozbrojených sil Spojených států, uvedla agentura AP s odvoláním na nově zveřejněná data.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký vojenský hřbitov v Colleville-sur-Mer | Foto: Jiří Hošek

„Zjištění jsou znepokojivá,“ konstatoval ministr obrany Lloyd Austin. „Míra sebevražd mezi členy naší armády a rodinnými příslušníky je stále příliš vysoká a trend se nevyvíjí správným směrem,“ dodal šéf resortu obrany.

Biden chce vypovědět 18 lidí z vedení vojenských škol, které jmenoval Trump. Mnozí rezignaci odmítají

Číst článek

Agentura AP podotkla, že sebevraždy jsou v americké armádě dlouhodobým problémem. Přestože jejich příčiny jsou komplexní a ne zcela objasněné, velení ozbrojených sil už dříve uvedlo, že situaci podle něj zhoršila pandemie covidu-19.

Američtí vojáci byli nejprve povoláni, aby vypomohli se zajištěním testování na koronavirus a poté i s očkováním. Sami přitom bojovali s virem nebo s onemocněním příbuzných a blízkých. Zároveň je armáda nasazovala do válečných zón, vysílala pomáhat v boji s následky přírodních katastrof nebo se podíleli na zásazích u násilných občanských nepokojů, píše AP.

Některé výzkumy spojují sebevraždy mezi vojáky s řadou osobních problémů, včetně finančních nebo manželských obtíží. Mluvčí Pentagonu John Kirby nicméně připustil, že ministerstvo obrany nemůže plně vysvětlit nárůst sebevražd v posledních letech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme