Sebevraždy Tibeťanů pokračují. Na protest proti čínskému útlaku se letos upálila i žena

Vlna sebevražd Tibeťanů pokračuje. Naposledy se na protest proti čínskému útlaku upálila i žena, a to v provincii S´-čuan. Živé pochodně tak od letošního března vzplály na čínském území už devětkrát, Peking se ale snaží všechny incidenty zamlčet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetští mniši

Tibetští mniši | Foto: Miroslav Konvalina, Markéta Konvalinová

Tibeťané už nevidí jiný způsob, jak upoutat mezinárodní pozornost k tomu, co se v jejich zemi děje. Proto se především buddhističtí mniši uchylují k takovým zoufalým činům, zapalují se a jako živé pochodně vzkazují světu: "Dále už prostě nemůžeme.“

Čínské úřady totiž nejen že odmítají jakékoliv ústupky při vyjednávání s vyslanci dalajlámy, a jeho samého i nadále označují za separatistu a příčinu všeho zla v himálajském regionu, ale pokračují v likvidaci tibetské kultury a náboženských tradic a samotné mnichy houfně posílají na převýchovu. Jednotlivé kláštery jsou pak nepřetržitě pod dozorem bezpečnostních sil.

Sebevražda je proti buddhistickému učení

Tibeťané se stávají živými pochodněmi ne proto, aby zemřeli, ale aby upozornili na daný problém, jde tedy o formu politického protestu. Zástupci exilové vlády také jejich činy neodsuzují, i když je označují za tragédii, vina ale podle nich jednoznačně leží na straně čínských úřadů.

Čína přitom dalajlámu vyzývá, aby pokusy o upálení zastavil. Z devíti Tibeťanů jich pět následkům zranění podlehlo, o osudu ostatních není nic známo kromě toho, že je policisté po uhašení tloukli.

Velkou pozornost vyvolal případ upálení mladé ženy, ale i dalších mnichů, kteří se polili hořlavinou a zapálili v provincii S´-čuan. Upozorňují tak na bezpráví i mimo samotnou tibetskou autonomní oblast, tedy v regionu celého Velkého Tibetu, kam se před třemi lety také přenesly protičínské protesty ze Lhasy. A konkrétně v prefektuře Apa, kde se všichni tito mladí muži a žena, některým nebylo ani 18 let, pokusili upálit, je zásah policejních sil nejtvrdší.

V tamním klášteře ještě v březnu žilo na 2500 mnichů, nyní jich je asi 600, ostatní buď byli posláni na převýchovu nebo jsou ve vězení.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme