Sebevražedný atentát otřásl Jeruzalémem

Šest mrtvých a více než sedm desítek zraněných si vyžádal výbuch na autobusové zastávce v centru Jeruzaléma. Pachatelem byla žena, která na svém těle odpálila nálož v okamžiku, kdy nastupovala do autobusu. V době exploze čekalo na městský spoj velké množství lidí, kteří se vraceli z blízkého tržiště. K atentátu se přihlásily Brigády mučedníků od Al-Aksá, ozbrojené křídlo palestinského hnutí Fatah blízkého Jásiru Arafatovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Izraeli | Zdroj: ČTK

Jak hlásí zpravodajka Českého rozhlasu ve Washingtonu Olga Krupauerová, dnešní útok v Jeruzalémě neodradí vládu Spojených států od snahy prosadit na Blízkém východě příměří. Prezident Bush podle mluvčího Bílého domu Ariho Fleischera nejnovější sebevražedný atentát odsoudil. Pachatelé útoku patří podle Fleischera mezi ty, kdo si nepřejí mír. "Prezident Spojených států se nenechá tímto útokem odradit od své snahy udělat vše pro to, aby Izraelci a Palestinci uzavřeli příměří," řekl v Bílém domě prezidentův mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová: reakce USA na atentát

Výbuch v Jeruzalémě ještě více zkomplikoval už tak náročnou misi amerického ministra zahraničí Colina Powella, který se krátce před útokem sešel v Jeruzalémě s izraelským premiérem Arielem Šaronem a který má na sobotu naplánovanou schůzku v Ramalláhu s palestinským předákem Jásirem Arafatem. Americká média spekulují o tom, že atentát Brigád od Al-Aksá je snahou bojkovat americké úsilí o mír na Blízkém východě.

Podle večerních informací je po nejnovějším sebevražedném atentátu palestinské radikálky ohlášená schůzka Powell - Arafat nejistá. Powell zvažuje celkovou situaci v důsledku tohoto atentátu, prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher. Bílý dům vyzval Arafata, aby sebevražedný útok v Jeruzalémě odsoudil.

Za "vzkaz Palestinců Powellovi" označil atentát mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahson. V Jeruzalémě jen pár hodin před útokem jednal šéf americké diplomacie Colin Powell s izraelským premiérem Arielem Šaronem. Nedohodli se na ukončení izraelské operace na palestinských územích. Šaron se však nechal slyšet, že by mohla brzy skončit.

Olga Krupauerová, Zuzana Bančanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme